Foto: Pressbild/SL

Fler nöjda med pendeltågstrafiken

Fler resenärer är nu nöjda med kollektivtrafiken enligt Mitt i Stockholm.

Resenärerna är allt nöjdare med pendeltågstrafiken, 65 procent var nöjda generellt 2018, en ökning från 58 procent 2017 enligt Mitt i Stockholm. Resenärerna är också nöjdare med turtäthet, tidshållning, störningsinfo, trängsel, bemötande och förarens körsätt. Lägst betyg har dock tidshållningen med 48 procent, en uppgång från 38 procent i december 2018. Men det är drygt varannan som är missnöjd med trängsel och störningsinfo.

Fortsatt hög nivå av viltolyckor i Sigtuna

Nyheter Sigtuna kommun har haft en tydlig ökning av viltolyckor under hösten. Totalt har 110 olyckor rapporterats hittills, vilket är betydligt fler än genomsnittet för samma period de senaste tio åren, enligt Newsworthy.

budget 2026

Sigtunas budget för 2026 antagen – satsningar och sänkt skatt

Politik Sigtuna kommunfullmäktige har antagit mål och budget för 2026. Beslutet innebär satsningar på kultur- och fritidsliv, renoveringar av idrottshallar och skolmiljöer samt fortsatta insatser för trygghet och integration. Samtidigt sänks kommunalskatten med 20 öre till 19,50 procent.