Foto: Jamshid Jamshidi/Arkiv

Fler når kunskapsmålen på Valstaskolan

Andelen behöriga på Valstaskolan ökar och en av anledningarna är enligt eleven att man inte får ha med godis och mobiler på lektionerna: - Vi har kraftigt förbättrade kunskapsresultat i Sigtuna kommun och är den kommun i länet som nått de högsta framgångarna när det gäller att öka andelen elever som är behöriga till gymnasiet, uppger Pernilla Bergqvist (L), ordförande i Barn- och ungdomsnämnden.

Valstaskolan visar upp förbättrade studieresultat rapporterar SVT Stockholm som besökt skolan. Eleven Anthony Daoud berättar där att en av anledningarna är att man inte får ha med sig godis och mobil in på lektionen. Skolan har ändrat arbetssätt efter kritik från Skolinspektionen. Bland annat följer man upp varje elevs utveckling mer noggrant.

De senaste siffrorna för Sigtuna kommun visar att 82,4 procent av de som går ut grundskolan uppnått kunskapsmål i alla ämnen (behörighet till gymnasiet). 70,7 procent nådde kunskapsmålen på Valstaskolan vilket är en kraftig ökning jämfört med förra läsåret då siffran var strax under 50 procent.

Pernilla Bergqvist (L), ordförande i Barn- och ungdomsnämnden skriver i mail till märsta.nu att Sigtuna varit den kommun i länet med högst framgångar gällande behörighet till gymnasiet.
– Vårt arbete med att utveckla och förbättra skolan bygger på delaktighet och engagemang på alla nivåer, systematiskt kvalitetsarbete, fokus på resultat, trygghet och studiero samt engagerade medarbetare med rätt kompetens. Vår resa att bli en av de bästa skolkommunerna fortsätter, vi kommer inte att ge oss förrän vi ligger i topp, säger Pernilla Bergqvist.

Trots framgångarna på Valstaskolan blir det dock ingen omvärdering av beslutet att lägga ner skolan enligt Pernilla Bergqvist:
– En av anledningarna att det går bättre är nog också att vi fasar ut Valstaskolan. Det är färre elever på skolan och mer lugn och ro med strukturerat arbete. Det var rätt beslut.

Nattpendeltåg till Märsta, Rosersberg och Arlanda från augusti 2026

Politik Resenärer i kommunen kan se fram emot fler pendeltågsavgångar nattetid. Från och med augusti 2026 inför Region Stockholm ett pilotprojekt med utökad nattpendeltågstrafik på sträckan Södertälje–Uppsala via Stockholm City. Satsningen omfattar bland annat Märsta, Rosersberg och Arlanda, och genomförs för att göra kollektivtrafiken mer tillgänglig dygnet runt.

EXTRA

Misshandel vid restaurang i Märsta

Blåljus Polis och ambulans larmades på lördagskvällen till en restaurang i Märsta efter en misstänkt misshandel. En person hade blivit slagen utanför restaurangen och uppgavs ha skador i huvudet.

Flygplan mot Arlanda larmade om rök i kabin

Blåljus Ett flygplan från Air France, på väg från Paris till Arlanda, aktiverade ett nödlarm på lördagskvällen efter en indikation om möjlig rökutveckling i kabinen. Händelsen inträffade när planet befann sig på hög höjd, cirka tre mil söder om Stockholm.

Nyheter

Sport

Kultur & Nöje

Näringsliv

Debatt

Bostad

Kampsport

Förening