Foto: Genrebild/Jamshid Jamshidi

Fler invånare i kommunen

Halvårssiffrorna från Statistiska centralbyrån visar att vi ni är nästan 47 700 invånare i kommunen.

Sigtuna kommun har ökat med 178 invånare mellan april och sista juni, nu är vi totalt 47 659 personer som bor i kommunen. 1178 har flyttat in till kommunen och 1080 har flyttat ut vilket ger en nettoinflyttning på 98 invånare. Sigtuna är drygt 2600 invånare större än Upplands-Väsby och 19 000 invånare större än Upplands-Bro.

Barnmorskor i Märsta gör hembesök efter förlossning

Nyheter Nyblivna föräldrar i Märsta erbjuds nu hembesök av barnmorskor för att öka tryggheten och ge stöd efter förlossningen. Projektet, som startade som pilot i Rinkeby, har nu permanentats och sprids till flera mottagningar inom Region Stockholm.

valet2026

Lokala V-politiker på riksdagslistan

Politik Vänsterpartiet Märsta–Sigtuna får två representanter på partiets riksdagslista inför valet 2026. Leo Ahmed och Marta Aguirre har nominerats till listan som fastställdes vid en valkonferens i slutet av januari.