Foto: Riksbanken

Fler har skulder hos Kronofogden

Antalet skuldsatta i Sigtuna kommun ökar något enligt de senaste siffrorna från Kronofogden.

Under 2017 hade ca 2000 kommuninvånare skulder hos Kronofogden, de senaste siffrorna från Kronofogden visar att 5,5 procent av invånarna i kommunen har en skuld hos Kronofogden, 2300 personer. De flesta av dessa är män, 6,8 procent, och kvinnorna har 4,2 procent av skulderna, rapporterar SVT Stockholm.

Skuldsättningen i Sigtuna kommun är delad fyra i länet, bara i Botkyrka (6,4 procent), Södertälje och Nynäshamn finns procentuellt fler skuldsatta. Minst skuldsatta finns i Danderyd med 1,1 procent. I grannkommunen Väsby har 4,4 procent skulder.

Nattpendeltåg till Märsta, Rosersberg och Arlanda från augusti 2026

Politik Resenärer i kommunen kan se fram emot fler pendeltågsavgångar nattetid. Från och med augusti 2026 inför Region Stockholm ett pilotprojekt med utökad nattpendeltågstrafik på sträckan Södertälje–Uppsala via Stockholm City. Satsningen omfattar bland annat Märsta, Rosersberg och Arlanda, och genomförs för att göra kollektivtrafiken mer tillgänglig dygnet runt.

EXTRA

Misshandel vid restaurang i Märsta

Blåljus Polis och ambulans larmades på lördagskvällen till en restaurang i Märsta efter en misstänkt misshandel. En person hade blivit slagen utanför restaurangen och uppgavs ha skador i huvudet.

Flygplan mot Arlanda larmade om rök i kabin

Blåljus Ett flygplan från Air France, på väg från Paris till Arlanda, aktiverade ett nödlarm på lördagskvällen efter en indikation om möjlig rökutveckling i kabinen. Händelsen inträffade när planet befann sig på hög höjd, cirka tre mil söder om Stockholm.

Nyheter

Sport

Kultur & Nöje

Näringsliv

Debatt

Bostad

Kampsport

Förening