Foto: Riksbanken

Fler har skulder hos Kronofogden

Antalet skuldsatta i Sigtuna kommun ökar något enligt de senaste siffrorna från Kronofogden.

Under 2017 hade ca 2000 kommuninvånare skulder hos Kronofogden, de senaste siffrorna från Kronofogden visar att 5,5 procent av invånarna i kommunen har en skuld hos Kronofogden, 2300 personer. De flesta av dessa är män, 6,8 procent, och kvinnorna har 4,2 procent av skulderna, rapporterar SVT Stockholm.

Skuldsättningen i Sigtuna kommun är delad fyra i länet, bara i Botkyrka (6,4 procent), Södertälje och Nynäshamn finns procentuellt fler skuldsatta. Minst skuldsatta finns i Danderyd med 1,1 procent. I grannkommunen Väsby har 4,4 procent skulder.

regionsvalet

Längst väntetider till BUP i Stockholm

Politik Stockholms barn och ungdomar har lägst andel i landet som får tid hos barn- och ungdomspsykiatrin inom vårdgarantins gräns på 30 dagar. Det visar ny statistik från Sveriges Kommuner och Regioner.

Extra

Yxkvinna söktes i Steningeområdet

Blåljus Polisen larmades efter uppgifter om en kvinna som ska ha gått med en yxa längs vägen mot Steningebadet. Trots sökinsats med patrull och helikopter anträffades ingen misstänkt.

Mordet i Sigtunafjärden

Misstänkt i mordutredning i Sigtuna omhäktad

Nyheter Attunda tingsrätt har beslutat att en 50-årig man ska vara kvar i häkte, misstänkt för mord på en kvinna som hittades död i Sigtunafjärden 2015. Åklagaren har fått förlängd tid att väcka åtal.

Klart: Sigtunarännet körs på söndag

Notiser På söndag den 15 februari arrangeras Sigtunarännet i Sigtuna stad. Loppet blir av och genomförs på isen med start klockan 10.00 vid Soldäcksbryggan längs strandpromenaden.