Foto: Finnair

Finnair fortsätter satsa i vinter från Arlanda

Finnair fortsätter satsning på Arlanda och i vinterschemat har man direktflyg till Thailand och USA.

Finnair fortsätter flyga i vinter till USA från Arlanda. Tre direktflyg per vecka går till New York, Miami och Los Angeles.
– Vi är glada över att resandet börjat återhämta sig i snabb takt och med vårt vinternätverk kommer vi kunna erbjuda något för alla. Jag skulle även rekommendera att testa vår nya Premium Economy. Med en ökad komfort ger det resan det lilla extra, säger Robert Lönnblad, Skandinavienchef på Finnair.

På grund av restriktioner över ryska flygrummet tvingas Finnair justera lite i sitt program men man kommer ändå trafikera Mumbai, Hong Kong och Shanghai. Phuket och Bangkok trafikeras via Arlanda två gånger i veckan under vintern. Man ställer in flygningar till japanska Osaka, Nagoya, Tokyo och Sapporo under vintern. Totalt består det europeiska utbudet av 60 olika destinationer med dubbla dagliga  avgångar till till och från de flesta huvudstäder.

upphandlingen av bolt

Taxiföretagens styrelseordförande försvarar Bolt

Näringsliv Michael Harvey, styrelseordförande för branschorganisationen Taxiföretagen och tidigare kommunpolitiker för Kristdemokraterna i Sigtuna, går nu ut till försvar för taxibolaget Bolt efter den kritik som riktats mot företagets upphandling av skolresor i kommunen. Harvey menar att påståendena som framförts i media och av lokala politiker bygger på felaktiga uppgifter och ger en missvisande bild av taxibranschen.

Hela Marknadsplatsen på Arlanda är nu invigd

Näringsliv Stockholm Arlanda Airport har avslutat sin största kommersiella satsning någonsin. Drygt fem år efter byggstarten är nu hela Marknadsplatsen i Terminal 5 färdigställd och samtliga butiker och restauranger har öppnat.

Designbutik nytt tillskott i Marknadsplatsen på Arlanda

Näringsliv Det danska designhuset Illums Bolighus har nu slagit upp portarna på Stockholm Arlanda Airport. Butiken blir vårens sista tillskott på flygplatsens nya Marknadsplats i Terminal 5 – ett område som nyligen blev utsedd till Årets kommersiella plats 2025 av branschorganisationen NCSC.

Exklusiva Fredmans har öppnat på Arlanda

Näringsliv Arlandas nya Marknadsplats i Terminal 5 fortsätter att växa. Nu har Fredmans öppnat sin nya butik i avgångshallen – en destination i sig för resenärer med intresse för klockor, smycken och modeaccessoarer.

Nyheter

Sport

Kultur & Nöje

Näringsliv

Debatt

Bostad

Kampsport

Förening