Foto: Mats Lagergren/Svenska kyrkan

Femtio fler har avlidit denna vår

Dödsfallen i kommunen har denna vår ökat med drygt 50 personer jämfört med våren 2018.

Coronapandemin har slagit till mot Sigtuna kommun i likhet med resterande kommuner i länet. Nu visar siffror från SCB hur dödstalen ser ut i kommunen denna vår jämfört med 2018. Under mars till och med första tio dagarna i maj hat 121 personer avlidit i kommunen, siffran för samma period 2018 var 68 personer. En stor del av de ökade dödsfallen är coronarelaterade, dock inte alla. märsta.nu rapporterade förra veckan om att antalet avlidna i kommunen i konstaterad covid-19 var 33 personer. Det rör hela perioden mars-10 maj.

Nattpendeltåg till Märsta, Rosersberg och Arlanda från augusti 2026

Politik Resenärer i kommunen kan se fram emot fler pendeltågsavgångar nattetid. Från och med augusti 2026 inför Region Stockholm ett pilotprojekt med utökad nattpendeltågstrafik på sträckan Södertälje–Uppsala via Stockholm City. Satsningen omfattar bland annat Märsta, Rosersberg och Arlanda, och genomförs för att göra kollektivtrafiken mer tillgänglig dygnet runt.

EXTRA

Misshandel vid restaurang i Märsta

Blåljus Polis och ambulans larmades på lördagskvällen till en restaurang i Märsta efter en misstänkt misshandel. En person hade blivit slagen utanför restaurangen och uppgavs ha skador i huvudet.

Flygplan mot Arlanda larmade om rök i kabin

Blåljus Ett flygplan från Air France, på väg från Paris till Arlanda, aktiverade ett nödlarm på lördagskvällen efter en indikation om möjlig rökutveckling i kabinen. Händelsen inträffade när planet befann sig på hög höjd, cirka tre mil söder om Stockholm.

Nyheter

Sport

Kultur & Nöje

Näringsliv

Debatt

Bostad

Kampsport

Förening