Foto: Norrtälje kommun

Färre ska provtas med nya rekokmmendationerna

I samband med att restriktioner försvinner på onsdag kom även Region Stockholm ut med nya rekommendationer som gäller från i måndags, 7/2.

Smittspridningen uppges vara stor men restriktioner plockas bort i morgon onsdag. På måndagen trädde också nya rekommendationer från smittskyddsläkare i Stockholm till länets invånare. Man ska stanna hemma om man har symtom och ta vacciner.
– Att vara fullvaccinerad är att ta alla de vaccinationer mot covid-19 som man erbjuds. Även om restriktioner och rekommendationer nu förändras och tas bort så finns smittan kvar i allra högsta grad. Därför är det så viktigt att så många som möjligt vaccinerar sig mot covid-19 med de doser man erbjuds, säger smittskyddsläkare Maria Rotzén Östlund.

Från onsdag ska den breda massan inte längre provats vid symtom utan provtagning ska endast ske för patienter, omsorgstagare och medarbetare inom vård och äldreomsorg. Man kan från måndagseftermiddagen inte beställa hemtest längre och drive-in-stationerna upphör med bokning. Även bussar och apotek upphör med provtagning respektive provtagningslådor.

Rekommendationer som gäller från 9/2 är att stanna hemma och undvika kontakt med andra om du är sjuk med symtom som kan vara som covid-19 samt att vuxna som inte vaccinerat sig att vidta särskilda försiktighetsåtgärder. Som att undvika trängsel och stora folksamlingar inomhus. Enligt Region Stockholm tillhör ovaccinerade en medicinsk riskgrupp som löper större risk för allvarlig sjukdom, risken ökar i takt med stigande ålder enligt Region Stockholm.

Socialstyrelsen har sedan tidigare gått ut med siffror om att dödlighet med covid-19 också kan kopplas till flera underliggande sjukdomar. Svår covid kan också kopplas till högt BMI.

valet2026

Malm Kelfve tvåa på Moderaternas regionslista

Politik Anna Malm Kelfve finns med på Moderaternas lista till Region Stockholm för valkrets Nordväst. Hon är placerad på andra plats och är i dag ledamot i Trafikutskottet samt i regionfullmäktige. Även Mattias Askerson finns med på listan, på plats 7.

Fortsatt hög nivå av viltolyckor i Sigtuna

Nyheter Sigtuna kommun har haft en tydlig ökning av viltolyckor under hösten. Totalt har 110 olyckor rapporterats hittills, vilket är betydligt fler än genomsnittet för samma period de senaste tio åren, enligt Newsworthy.