Den falska Märsta Centrumsidan lanserar ut nyheter om etableringar och erbjudanden. Foto: Skärmdump/Facebook

Fakekonto om Märsta Centrum sprider falska nyheter

Ett fakekonto om Märsta Centrum figurerar på Facebook och bland annat sprids felaktig info om etableringar och erbjudanden.

Under måndagen dök det upp ett fakekonto på Facebook om Märsta Centrum, enligt kontot kommer bland annat McDonalds att öppna i gamla databutikens lokaler. Alla erbjudanden som finns på sidan är också påhittade. Patrik Arnqvist, regionchef på FastPartner skriver i mail till märsta.nu att Märsta Centrum varken har med kontot eller nyheterna som sprids där att göra.
– Det är påhittade nyheter. Tyvärr är det sådant som ibland inträffar på Facebook, uppger Patrik Arnqvist.

På sidan förekommer även kampanjer om ”Gratis bulle” på Espresso house, erbjudande på färskpotatis och söndagsöppet på Systembolaget. Sidan startade upp under måndagen och började lansera sina ”nyheter”. Samtliga officiella nyheter om Märsta Centrum sker via pressmeddelanden eftersom FastPartner är ett börsnoterat bolag har man skyldighet att informera om affärer som kan påverka aktiekursen. Märsta Centrum har även en officiell facebookssida sedan tidigare.

Nattpendeltåg till Märsta, Rosersberg och Arlanda från augusti 2026

Politik Resenärer i kommunen kan se fram emot fler pendeltågsavgångar nattetid. Från och med augusti 2026 inför Region Stockholm ett pilotprojekt med utökad nattpendeltågstrafik på sträckan Södertälje–Uppsala via Stockholm City. Satsningen omfattar bland annat Märsta, Rosersberg och Arlanda, och genomförs för att göra kollektivtrafiken mer tillgänglig dygnet runt.

EXTRA

Misshandel vid restaurang i Märsta

Blåljus Polis och ambulans larmades på lördagskvällen till en restaurang i Märsta efter en misstänkt misshandel. En person hade blivit slagen utanför restaurangen och uppgavs ha skador i huvudet.

Flygplan mot Arlanda larmade om rök i kabin

Blåljus Ett flygplan från Air France, på väg från Paris till Arlanda, aktiverade ett nödlarm på lördagskvällen efter en indikation om möjlig rökutveckling i kabinen. Händelsen inträffade när planet befann sig på hög höjd, cirka tre mil söder om Stockholm.

Nyheter

Sport

Kultur & Nöje

Näringsliv

Debatt

Bostad

Kampsport

Förening