Den falska Märsta Centrumsidan lanserar ut nyheter om etableringar och erbjudanden. Foto: Skärmdump/Facebook
Fakekonto om Märsta Centrum sprider falska nyheter
Ett fakekonto om Märsta Centrum figurerar på Facebook och bland annat sprids felaktig info om etableringar och erbjudanden.
Under måndagen dök det upp ett fakekonto på Facebook om Märsta Centrum, enligt kontot kommer bland annat McDonalds att öppna i gamla databutikens lokaler. Alla erbjudanden som finns på sidan är också påhittade. Patrik Arnqvist, regionchef på FastPartner skriver i mail till märsta.nu att Märsta Centrum varken har med kontot eller nyheterna som sprids där att göra. – Det är påhittade nyheter. Tyvärr är det sådant som ibland inträffar på Facebook, uppger Patrik Arnqvist.
På sidan förekommer även kampanjer om ”Gratis bulle” på Espresso house, erbjudande på färskpotatis och söndagsöppet på Systembolaget. Sidan startade upp under måndagen och började lansera sina ”nyheter”. Samtliga officiella nyheter om Märsta Centrum sker via pressmeddelanden eftersom FastPartner är ett börsnoterat bolag har man skyldighet att informera om affärer som kan påverka aktiekursen. Märsta Centrum har även en officiell facebookssida sedan tidigare.
Nyheter Efter mer än ett års nedgång stiger nu arbetslösheten bland unga i Sigtuna kommun. Enligt Arbetsförmedlingens färska statistik ökar både ungdoms- och totalarbetslösheten i kommunen.
Blåljus En singelolycka inträffade på söndagskvällen på väg 884 öster om Skånela. En personbil körde av vägen och hamnade i diket mellan Granakurvan och Sälna.
Blåljus En man i Sigtuna blev under lördagen bestulen på sin motorbåt. När båten senare återfanns var motorn bortsågad och flera kablar kapade, rapporterar unt.se.
Nyheter Under årets första halvår berördes sex barn av vräkningar i Sigtuna kommun. Fyra ärenden registrerades hos Kronofogden, där sex barn var folkbokförda på de aktuella adresserna. Ytterligare två barn, som inte var skrivna där, påverkades också.
Blåljus Under natten till fredagen kallades ambulans till en adress i Märsta för ett misstänkt sjukdomsfall. Väl på plats framkom omständigheter som gjorde att polis tillkallades.
Notiser Renoveringsarbetet av fågeltornet vid Fysingen har påbörjats. Tornets bottenplatta ska åtgärdas och efter avslutat arbete blir tornet åter tillgängligt för fågelskådning.
Notiser SMHI har utfärdat en gul varning för skyfallsliknande regn i både Stockholm och Uppsala län, vilket inkluderar Sigtuna kommun. Varningen gäller från onsdag kväll den 10 september klockan 17.00 fram till natten mot torsdag klockan 03.00.
Notiser En man i 25-årsåldern som arbetar på Arlanda står åtalad efter att ha utnyttjat sitt passerkort för att följa sin flickvän till gaten, trots att han själv inte skulle resa.
Notiser Ett medborgarförslag om att anlägga en cirkulationsplats där Märstavägen ansluter till väg 263 kommer att behandlas i kommunstyrelsen. Förslaget anses dock besvarat eftersom kommunen inte har rådighet över väg 263, som är Trafikverkets ansvar.
Notiser Under sommaren har ambulanssjukvården i Stockholms län präglats av personalbrist och fordon som stått stilla. Som en del i att förbättra situationen har Region Stockholm köpt in 27 nya ambulanser som tas i bruk i oktober, rapporterar SVT Stockholm.