Det extra sammanträdet ska entlediga de flesta presidier i nämnder och styrelser i kommunen: - Processen att byta kommunledning påbörjas nu, säger Olov Holst (M), kommunalråd.
Regnbågskoalitionen som består av samtliga partier i fullmäktige förutom (V), (S) och (SD) har under några månader arbetat med att ta över styret efter att Uppdrag Granskning avslöjat misstänkt korruption i över 10 års tid hos Socialdemokraterna. Både Liberalerna och Miljöpartiet valde efter programmet att avsluta samarbetet med Socialdemokraterna.
Istället har ett nytt samarbete mynnat ut bland de borgerliga partierna plus Miljöpartiet. På måndag ska det första steget mot skifte i kommunledningen tas då ett extra sammanträde i Kommunstyrelsen kommer kräva att samtliga presidier i nämnder och styrelser entledigas (förutom Barn och ungdomsnämnden och Miljö och hälsoskyddsnämnden).
Oppositionsrådet Olov Holst (M) skriver i sms till redaktionen att processen med att byta kommunledning nu påbörjas: – KS föreslår nu KF att entlediga nuvarande S-ledda kommunledning och välja en ny vid det extrainkallade KF 24 augusti.
Vilka de nya presidierna blir kommer inte att presenteras på sammanträdet på måndag utan först i samband med fullmäktige 24:e augusti.
Nyheter Som märsta.nu kunde rapportera i helgen renoveras busstorget i år. Tidigare i veckan fattades beslut i Kommunstyrelsen: - Busstorget är en av de första platserna många möter när de kommer till Sigtuna stad. Därför är det viktigt att det upplevs som tryggt, tillgängligt och välkomnande, kommenterar kommunstyrelsens ordförande Mattias Askerson (M)
Notiser Svea hovrätt dömer en man för vållande till annans död och vårdslöshet i trafik efter en dödsolycka i Valsta den 7 juni 2023. En pojke avled efter att ha blivit påkörd vid ett obevakat övergångsställe.
Notiser Organisationen Mamma United, som är verksam i bland annat Sigtuna kommun, beviljas 554 750 kronor i statsbidrag från Jämställdhetsmyndigheten. Bidraget avser verksamhetsstöd för åren 2026 och 2027.
Notiser Antalet parkeringsanmärkningar i Sigtuna kommun ökade under 2025 jämfört med året innan. Totalt utfärdades 15 660 parkeringsböter under året, att jämföra med 15 357 under 2024.
Nyheter En 39-årig man från Märsta har dömts för försök till våld mot tjänsteman och våldsamt motstånd efter en händelse på Centralen i Stockholm i juni förra året.
Politik Humlegården föreslås utvecklas till en gemensam träffpunkt med bland annat bibliotek och kontaktcenter. Det framgår av en förstudie som nu har presenterats för kommunen.
Nyheter Tullverket stoppade ett omfattande smugglingsförsök på Arlanda efter att en leverans med solpaneler visat sig innehålla stora mängder narkotika.
Nyheter Skidsäsongen är i gång och flera större skidorter har höjt sina priser. För Sigtunabor kan dagskort variera mellan 30 och 390 kronor, beroende på anläggning.