Foto: MMS-Bild/Arkiv

Extra hastighetskontroller denna vecka

Denna vecka startar skolorna ute i landet och kommunen, i samband med det har Polisen en nationell trafiksäkerhetsvecka.

Polisen kommer denna vecka att ha nationell trafiksäkerhetsvecka där man ska kontrollera hastighet:
– Att sänka medelhastigheten är avgörande för vårt arbete med att öka trafiksäkerheten, säger Ursula Eriksson, trafikstrateg på Polismyndigheten.

Om man får ner medelhastigheten på de svenska vägarna så räddar man 15 liv enligt Polisen. Medelhastigheten ska ha ökar med 6-10 km/h över rådande hastighetsbegränsning.
– Ska vi rädda liv måste medelhastigheten sänkas. Det är därför viktigt att kontrollerna riktar sig mot både de fåtal som kör mycket för fort och de många som kör lite för fort, fortsätter Ursula Eriksson.

Tidigare har de flesta kontroller skett kring skolområden där det är 30 km/h-begränsning. Veckan är ett initierat EU-projekt och pågår i samtliga medlemsländer.

valet2026

Munkholmen och Valsta sticker ut i partiernas väljarstöd

Politik Inför höstens kommunval i Sigtuna har Newsworthy gått igenom hur stödet för partierna varierar mellan olika delar av kommunen. Bilden är tydlig: vissa områden är starka fästen för respektive parti, medan andra i princip är svaga zoner.

valet2026

(S) efterlyser samling för polisstation

Politik Socialdemokraterna i Sigtuna vill att kommunen ska bli ett eget lokalpolisområde. I en motion till kommunfullmäktige lyfter partiet behovet av ökad polisiär närvaro och ett närmare samarbete mellan polis och kommun.