Arlandastads Golfklubb får arrangera en Europatourtävling i höstFoto: Insändarbild
Europatouren kommer till Arlandastad
Europatouren i Golf kommer tillbaka Arlandastad: - Vi är glada att meddela att Arlandastad blir det senaste tillskottet till Qualifying School, säger Mike Stewart, Qualifying School Director på European Tour.
Under måndagen blev det klart att Europatouren avgör ett kvalspel på Arlandastad Golf. Banan har tidigare stått värd för Skandia PGA Open 2004-05 och Scandinavian Masters 07-08. Arlandastad har även varit värd för olika Europatourtävlingar. – Bannan har bevisat över åren att den har exakt vad som krävs för att samla några av världens bästa spelare, och jag är övertygad om att våra spelare kommer att njuta av utmaningen som erbjuds, uppger Mike Stewart chef för European Tour Qualifying School.
Per Karlsson, VD för Arlandastad Golf, säger i ett uttalande att man är glada över att få arrangera ett event igen. – För oss blir det grymt att välkona Europatouren igen, och vi ser med spänning fram emot att ha så många talanger på vår anläggning.
Det är inte klart när tävlingen avgörs på Arlandastad. Qualifying School startar i september och avgörs i november i Spanien med finalerna. Europatouren meddelar att schemat släpps senare under året.
Ridning Ella Thoren lyckades bra vid trestjärniga körtävlingar i Skåne och har nu bjudits in till Falsterbo Horse Show - världens nästa största utomhustävling.
Fotboll På fredagskvällen spelar glödheta MIK i Division 4, FC Arlanda spelar på lördagen mot Sundbyberg. Två serieledare som kan befästa sina placringar.