En person uppges vara frihetsberövad i nattens skjutning mot en lägenhet i Valsta.
Lokalpolisområdeschef Emil Andersson uppger via Twitter att en person frihetsberövats med anledningen av skjutningen mot en lägenhet i Valsta vid midnatt. Emil Andersson uppmanar även de som kan ha sett eller hört något att kontakta Polisen på 114 14.
Polis utreder skjutningen som försök till mord och har genomfört en teknisk undersökning av lägenheten under dagen. Ingen person skadades.
En person frihetsberövades under natten som misstänkt i ärendet. Sett/hört något? Alla iakttagelser kan vara av intresse. Tips 11414! https://t.co/poxE1ZxOTg
Nyheter Sigtuna kommun har haft en tydlig ökning av viltolyckor under hösten. Totalt har 110 olyckor rapporterats hittills, vilket är betydligt fler än genomsnittet för samma period de senaste tio åren, enligt Newsworthy.
Näringsliv Arlanda flygplats hamnar i delad förstaplats när jämförelsesajten Hoppa presenterar sin nya ranking över Europas mest pålitliga flygplatser.
Nyheter Observationer av rovdjur fortsätter att registreras i Sigtuna kommun. Enligt den skandinaviska rovdjursdatabasen Skandobs har det under det senaste året inkommit elva rapporter om lodjur, björn, varg och järv i kommunen.
Politik Sigtuna kommunfullmäktige har antagit mål och budget för 2026. Beslutet innebär satsningar på kultur- och fritidsliv, renoveringar av idrottshallar och skolmiljöer samt fortsatta insatser för trygghet och integration. Samtidigt sänks kommunalskatten med 20 öre till 19,50 procent.
Blåljus Lokalpolisområde Sollentuna/Upplands-Väsby/Sigtuna genomför under två dagar en riktad insats kopplad till Orange Day, med fokus på att uppmärksamma och motverka våld mot kvinnor och flickor.