Foto: Daniel Iskander

Elnätspriset sänks nästa år

Elpriset i Sigtuna kommun kan komma att gå ner, detta sedan Energimarknadsinspektionen kommit överens med nätägaren Vattenfall om minskade elnätskostnader.

Sigtuna kommun har landets högsta elnätspris, priset har dessutom gått upp med 60 procent de senaste tio åren. Elnätspriset som tas ut av kunderna har fått kritik av bland annat Villaägarnas Riksförbund som märsta.nu rapporterat om.

Nu är det enligt Svenska Dagbladet klart att Energimarknadsinspektionen fattat beslut om vilka intäkter och därmed priser som elnätsföretaget får plocka ut av sina kunder för perioden 2020-2023. Vattenfall kommer att tvingas sänka sitt pris ut till kunden skriver Svenska Dagbladet, dock oklart hur mycket, det kan röra sig om 20-30 procent som mest, något som innebär tusenlappar på årsbasis för en villaägare.

stormen anna

Ovädret Anna är över

Notiser SMHI har plockat bort vädervarningen för kommunen och östra Svealand. Ovädret Anna påverkar inte längre kommunen eller resterande del av Uppland.

Stormen Anna

Stor påverkan på flyget

Nyheter Flygtrafiken vid Arlanda påverkas av stormen Anna, som för med sig kraftigt vinterväder och omfattas av en orange varning i delar av Sigtuna kommun.