Foto: Daniel Iskander

Elnätspriset sänks nästa år

Elpriset i Sigtuna kommun kan komma att gå ner, detta sedan Energimarknadsinspektionen kommit överens med nätägaren Vattenfall om minskade elnätskostnader.

Sigtuna kommun har landets högsta elnätspris, priset har dessutom gått upp med 60 procent de senaste tio åren. Elnätspriset som tas ut av kunderna har fått kritik av bland annat Villaägarnas Riksförbund som märsta.nu rapporterat om.

Nu är det enligt Svenska Dagbladet klart att Energimarknadsinspektionen fattat beslut om vilka intäkter och därmed priser som elnätsföretaget får plocka ut av sina kunder för perioden 2020-2023. Vattenfall kommer att tvingas sänka sitt pris ut till kunden skriver Svenska Dagbladet, dock oklart hur mycket, det kan röra sig om 20-30 procent som mest, något som innebär tusenlappar på årsbasis för en villaägare.

Mord i Sigtunafjärden

50-åringen häktad för mordet

Notiser En 50-årig man har häktats misstänkt för mord på en kvinna som hittades död i Sigtunafjärden i januari 2015, uppger Attunda tingsrätt.

Mordet i Sigtunafjärden

Man begärd häktad för mord

Notiser Åklagare har beslutat om att lämna in en häktningsframställan mot den man som greps för 10 år sedan misstänkt för mord på en kvinna.

Inga hinder för ledning mellan Odensala-Väsby-Sollentuna

Nyheter Nu har den sista processen gällande ledningen mellan Odensala-Väsby hanterats och Svenska kraftnät kan börja planera för projektstart:- Det här är en viktig pusselbit i vår satsning för att ge stockholmsregionen kraft att växa, säger Ulrika Hamberg programledare på Svenska kraftnät.