Foto: Sigtuna kommun

Elev drabbad av Covid-19

En elev på Arlandagymnasiet har drabbats av Covid-19: - Våra verksamheter kommer att bedrivas som vanligt, och vi vill poängtera vikten av att vi alla behöver ta ett gemensamt ansvar för att minska spridningen av virus, skriver Arlandagymnasiet på sin hemsida

Arlandagymnasiet meddelade på sin hemsida under torsdagskvällen att en elev drabbats av Covid-19, denna är hemma sjuk. Verksamheterna kommer dock att bedrivas som vanligt.
– Av omtanke om dig själv och andra, stanna hemma om du har sjukdomssymtom som exempelvis feber, hosta, halsont eller andra symtom på luftvägsinfektioner. Den som är frisk går till skolan. Var noga med handhygienen och tvätta händerna ofta och noggrant, står det på Arlandagymnasiets hemsida.

Skolan har vidtagit extra städåtgärder för att minska risk för smittspridning med fokus på dörrhandtag, strömbrytare och annat. Skolan kommer inte få reda på om fler elever är smittade i nuläget. Prover tas sedan några dagar tillbaka enbart på personer som är i riskgruppen.

budget 2026

Sigtunas budget för 2026 antagen – satsningar och sänkt skatt

Politik Sigtuna kommunfullmäktige har antagit mål och budget för 2026. Beslutet innebär satsningar på kultur- och fritidsliv, renoveringar av idrottshallar och skolmiljöer samt fortsatta insatser för trygghet och integration. Samtidigt sänks kommunalskatten med 20 öre till 19,50 procent.

Lokala liberaler på landsmötet i Karlstad

Politik Liberalerna i Sigtuna – Lars Naur, Helen Kavanagh Berglund och Bo Danielsson – deltar under hela dagen på partiets landsmöte för att rösta, debattera och bevaka frågor som påverkar både partiet nationellt och utvecklingen i Sigtuna kommun.

video

Bolid över Rosersberg

Nyheter En så kallad bolid drog in över Rosersberg under natten. Fenomenet kunde skådas strax före midnatt på fredagen.