Foto: Sigtuna kommun

Elev drabbad av Covid-19

En elev på Arlandagymnasiet har drabbats av Covid-19: - Våra verksamheter kommer att bedrivas som vanligt, och vi vill poängtera vikten av att vi alla behöver ta ett gemensamt ansvar för att minska spridningen av virus, skriver Arlandagymnasiet på sin hemsida

Arlandagymnasiet meddelade på sin hemsida under torsdagskvällen att en elev drabbats av Covid-19, denna är hemma sjuk. Verksamheterna kommer dock att bedrivas som vanligt.
– Av omtanke om dig själv och andra, stanna hemma om du har sjukdomssymtom som exempelvis feber, hosta, halsont eller andra symtom på luftvägsinfektioner. Den som är frisk går till skolan. Var noga med handhygienen och tvätta händerna ofta och noggrant, står det på Arlandagymnasiets hemsida.

Skolan har vidtagit extra städåtgärder för att minska risk för smittspridning med fokus på dörrhandtag, strömbrytare och annat. Skolan kommer inte få reda på om fler elever är smittade i nuläget. Prover tas sedan några dagar tillbaka enbart på personer som är i riskgruppen.

jullov

Många gratis jullovsaktiviteter för barn och unga

Nyheter När jullovet startar den 19 december ordnar Sigtuna kommun ett brett utbud av gratis aktiviteter för barn och unga i Märsta, Sigtuna, Valsta och Rosersberg. Programmet pågår fram till att skolan börjar igen den 8 januari och innehåller allt från kultur och pyssel till sport och fritidsverksamhet.

valet2026

Bergqvist fortsatt etta på Liberalernas lista

Nyheter Pernilla Bergqvist toppar återigen Liberalernas lista inför valet 2026 - Vi går till val med en stark och bred lista — en kombination av lång politisk erfarenhet och ny energi. Det är med ödmjukhet och stolthet som jag tar ansvar att leda Liberalerna mot 2026, säger Pernilla Bergqvist.