Elbussar ska sättas in i kommunen redan till sommaren. Obs! Bussen på bilden är ingen elbussFoto: Daniel Iskander/Arkiv

Elbussar kommer till sommaren i kommunen

Region Stockholm planerar att sätta in elbussar i Sigtuna kommun redan till sommaren: - SL tar härmed ledartröjan i omställningen för framtidens kollektivtrafik, ett handlingens bidrag i bygget av världens modernaste och mest attraktiva storstadsregion, säger trafikregionrådet Kristoffer Tamsons (M).

På tisdag ska Region Stockholms Trafiknämnd fatta beslut om att köpa in elbussar för 1,5 miljarder kronor, det rör sig om totalt 700-1500 bussar enligt Region Stockholm som ska sättas in i trafik de närmaste tio åren. 70 av bussarna är tänkta att börja trafikera Sigtuna kommun redan till sommaren.
– De är tysta och släpper inte ut några avgaser. På så vis bidrar de till en trevligare och hälsosammare stadsmiljö för barn som leker, folk som går, springer och cyklar i vår region. Region Stockholm har både viljan och resurserna att gå före i omställningen till elbussar, uppger Thomas Eriksson (MP), miljö- och kollektivtrafikregionråd.

Många villor riskerar fuktskador vid kraftigt regn

Nyheter Allt fler småhus i Sigtuna och övriga Stockholms län visar tecken på klimatrisker som kan leda till skador vid extremväder. Enligt en ny sammanställning från If och Anticimex har mer än var fjärde villa i länet brister som kan göra dem sårbara vid exempelvis översvämning eller skyfall.

Hotfull man missade flyg

Blåljus En man som skulle resa iväg till Thailand från Arlanda fick ändra sina planer sedan han uppträtt hotfullt mot andra resenärer.