Elbussar ska sättas in i kommunen redan till sommaren. Obs! Bussen på bilden är ingen elbussFoto: Daniel Iskander/Arkiv
Elbussar kommer till sommaren i kommunen
Region Stockholm planerar att sätta in elbussar i Sigtuna kommun redan till sommaren: - SL tar härmed ledartröjan i omställningen för framtidens kollektivtrafik, ett handlingens bidrag i bygget av världens modernaste och mest attraktiva storstadsregion, säger trafikregionrådet Kristoffer Tamsons (M).
På tisdag ska Region Stockholms Trafiknämnd fatta beslut om att köpa in elbussar för 1,5 miljarder kronor, det rör sig om totalt 700-1500 bussar enligt Region Stockholm som ska sättas in i trafik de närmaste tio åren. 70 av bussarna är tänkta att börja trafikera Sigtuna kommun redan till sommaren. – De är tysta och släpper inte ut några avgaser. På så vis bidrar de till en trevligare och hälsosammare stadsmiljö för barn som leker, folk som går, springer och cyklar i vår region. Region Stockholm har både viljan och resurserna att gå före i omställningen till elbussar, uppger Thomas Eriksson (MP), miljö- och kollektivtrafikregionråd.
Politik Oppositionsregionrådet Kristoffer Tamsons (M) i Region Stockholm lämnar politiken i samband med höstens val. Det skriver han i ett inlägg på Facebook.
Notiser Märsta pastorat varnar för utskick av biblar och barnböcker som just nu delas ut via post i Stockholmsområdet. Enligt pastoratet kommer dessa utskick inte från Svenska kyrkan eller Svenska kyrkan Märsta pastorat.
Nyheter Rosersberg blir en av de första platserna i landet där särskilda avdelningar för barn och unga inom Kriminalvården ska startas. Planen är att verksamheten ska vara i drift från den 1 juli 2026.
Nyheter Kommunstyrelsens samhällsbyggnadsutskott har beslutat att sänka hastigheten på flera gator i Sigtuna stad från 50 till 40 kilometer i timmen. Omskyltning planeras till sommaren.