Daniel Eklund lovar 100 poäng i Division 4 den kommande säsongenFoto: Insändarbild/Arlanda IBK

Eklund tillbaka i Arlanda och lovar poängrekord

Daniel Eklund väljer på nytt att komma tillbaka till Arlanda IBK efter en kort utflykt till Rosersbergs IK: - Daniel är en fantastisk kille både på och utanför plan, och har ett driv som kommer att tillföra mycket för klubben förutom det poäng han kommer att producera i herrfyran, uppger ordföranden Mattias Nordahl.

Det var i höstas som Eklund hastigt presenterades som nyförvärv för Arlanda IBK. Han öste in poäng i femman och såg till att laget kunde skaffa sig ett försprång inför slutet. När Rosersberg fick skadebekymmer hoppade han tillbaka till laget och avslutade säsongen där. Nu är han på nytt i Arlanda för att spela Division 4 med start i höst.

Tränaren lyrisk
Ordföranden Mattias Nordahl räknar med korsdrag i Ekillahallen med Daniel Eklund i laget. Nordahl tycker att Daniel Eklund har ett driv som kommer tillföra klubben mycket. Tränaren Dick Lyngbrant är lyrisk:
– Som en dröm! Det är inte bara att han är topp 10 i Sverige med högst poängsnitt per match utan också en grym kille på- och utanför planen.

Lovar 100 poäng
Eklund själv berättar att han tidigare gjort resan från femman till ettan och vet vad som väntar av Arlanda IBK för att kliva upp i seriesystemet. Han lovar nu 100 poäng i fyran, utöver spel i A-laget ska han också träna juniorlaget.
– Arlanda som klubb börjar få fart, vet inte riktigt hur många seriesegrar det blev denna säsong men många är dom i alla olika åldersklasser både herr och dam så det är roligt, det är en klubb som är på väg framåt och uppåt det gillar jag!

Kim Taekwondo med starka prestationer på Slovenia Open

kampsport I helgen deltog Kim Taekwondo i Slovenia Open G2 i Ljubljana med landslagsaktuella Izabella Källstrand och Nazaah Waliullah, samt Tea Karlberg som debuterade i ny viktklass. Tävlingen är G2-klassad, vilket innebär att det delas ut dubbla rankingpoäng jämfört med G1.

EXTRA

Anthony Nyberg matchhjälte för Karlskoga

Ishockey Märstasonen Anthony Nyberg fick en oväntad chans i Hockeyallsvenskan – och tog den. När han vaktade målet mot Modo på söndagen svarade han för 17 räddningar på 18 skott och hyllades efteråt som matchhjälte.

Jesper Wahlberg kan bli Årets cyklist

Cykel Jesper Wahlberg från Märsta BMX är en av de 13 nominerade till utmärkelsen Årets cyklist 2025. Nu öppnar omröstningen där allmänheten kan vara med och påverka vilka som prisas.

damallsvenskan

Skånela tog viktig seger mot Redbergslid

Handboll Skånela vann med 29–27 i damallsvenskan efter en jämn och svängig match i Vikingahallen. I och med segern lämnade laget platsen under strecket och kliver upp på negativ kvalplats med tre omgångar kvar att spela.