Alliansgruppen firade på O´Learys.Foto: Daniel Iskander
Egen majoritet för Alliansgruppen
Alliansgruppen i Sigtuna kommun har skaffat sig egen majoritet i kommunfullmäktige efter söndagens val.
Socialdemokraterna gjorde ett katastrofval, det räckte inte med att byta ut Ibrahim Khalifa mot Marie Axelsson. Även om man juridiskt inte fällts för några oegentligheter blev väljarnas dom hård. (S) tappade hela sju mandat till 12 mandat, den rödgröna gruppen har 17 mandat då även Miljöpartiet backar medan Vänsterpartiet går upp ett mandat till tre mandat.
Alliansgruppen har 27 av 51 mandat. (SD) ökade men inte lika mycket som befarades, partiet ökade tre procent och två mandat men får inget inflytande den kommande mandatperioden.
Nyheter Sigtuna kommun har haft en tydlig ökning av viltolyckor under hösten. Totalt har 110 olyckor rapporterats hittills, vilket är betydligt fler än genomsnittet för samma period de senaste tio åren, enligt Newsworthy.
Näringsliv Arlanda flygplats hamnar i delad förstaplats när jämförelsesajten Hoppa presenterar sin nya ranking över Europas mest pålitliga flygplatser.
Nyheter Observationer av rovdjur fortsätter att registreras i Sigtuna kommun. Enligt den skandinaviska rovdjursdatabasen Skandobs har det under det senaste året inkommit elva rapporter om lodjur, björn, varg och järv i kommunen.
Politik Sigtuna kommunfullmäktige har antagit mål och budget för 2026. Beslutet innebär satsningar på kultur- och fritidsliv, renoveringar av idrottshallar och skolmiljöer samt fortsatta insatser för trygghet och integration. Samtidigt sänks kommunalskatten med 20 öre till 19,50 procent.
Blåljus Lokalpolisområde Sollentuna/Upplands-Väsby/Sigtuna genomför under två dagar en riktad insats kopplad till Orange Day, med fokus på att uppmärksamma och motverka våld mot kvinnor och flickor.