Kameror monterades upp på väg 263 i höjd med GranbyFoto: Daniel Iskander
Efter krocken: Nu kommer kameror vid Granby
Några av kamerorna på väg 263 mellan Sigtuna och Erikssund har nu kommit igång.
Trafikverket skulle egentligen haft kameror igång på väg 263 mellan Sigtuna-Erikssund igång redan till årsskiftet 17/18, men av okänd anledning så har det dröjt. Farten är på flera sträckor högre än vad den bör vara vid exempelvis Granby och Helgestabodarna där det är 60 respektive 70 km/h.
Förra veckan inträffade även en trafikolycka just vid infarten till Granby där en kamera egentligen skulle vara monterad. Men under onsdagen monterades kameror upp i höjd med Granby i båda riktningar, nu återstår att montera upp kameror vid Helgestabodarna, Erikssund och Österby.
Politik Oppositionspartierna Socialdemokraterna, Vänsterpartiet, Miljöpartiet och Centerpartie riktar skarp kritik mot den moderatledda kommunledningens beslut att tacka ja till ett möte med regeringens samordnare för frivillig återvandring.
Nyheter Allt fler småhus i Sigtuna och övriga Stockholms län visar tecken på klimatrisker som kan leda till skador vid extremväder. Enligt en ny sammanställning från If och Anticimex har mer än var fjärde villa i länet brister som kan göra dem sårbara vid exempelvis översvämning eller skyfall.
Nyheter En nederländsk lastbilschaufför i 20-årsåldern stoppades vid Öresundsbron med stora mängder narkotika i lasten. Han uppgav att han var på väg till Arlanda flygplats, men i lastutrymmet hittades heroin och cannabisharts till ett uppskattat värde av flera miljoner kronor.
Notiser Årets influensavaccination är igång för personer över 65 år och riskgrupper. I Region Stockholm vaccinerade sig 64 procent av 65-plussarna under förra säsongen.
Blåljus Tre personbilar kolliderade på E4 mellan Rosersberg och Stora Wäsby under måndagsmorgonen. Olyckan inträffade strax före klockan 06.30 och vägen stängdes tillfälligt i södergående riktning.
Blåljus Under fredagskvällen utsattes en äldre kvinna i Sigtuna för ett bedrägeriförsök. Moduset var samma som polisen tidigare i veckan varnat för - äldre kontaktas för låsbyte.
Blåljus Strax före klockan 20.00 på torsdagskvällen anmälde en kvinna i 45-årsåldern att hon blivit överfallen och rånad i närheten av Midgårdsbadet i Märsta.