Kameror monterades upp på väg 263 i höjd med GranbyFoto: Daniel Iskander

Efter krocken: Nu kommer kameror vid Granby

Några av kamerorna på väg 263 mellan Sigtuna och Erikssund har nu kommit igång.

Trafikverket skulle egentligen haft kameror igång på väg 263 mellan Sigtuna-Erikssund igång redan till årsskiftet 17/18, men av okänd anledning så har det dröjt. Farten är på flera sträckor högre än vad den bör vara vid exempelvis Granby och Helgestabodarna där det är 60 respektive 70 km/h.

Förra veckan inträffade även en trafikolycka just vid infarten till Granby där en kamera egentligen skulle vara monterad. Men under onsdagen monterades kameror upp i höjd med Granby i båda riktningar, nu återstår att montera upp kameror vid Helgestabodarna, Erikssund och Österby.

budget 2026

Sigtunas budget för 2026 antagen – satsningar och sänkt skatt

Politik Sigtuna kommunfullmäktige har antagit mål och budget för 2026. Beslutet innebär satsningar på kultur- och fritidsliv, renoveringar av idrottshallar och skolmiljöer samt fortsatta insatser för trygghet och integration. Samtidigt sänks kommunalskatten med 20 öre till 19,50 procent.

Lokala liberaler på landsmötet i Karlstad

Politik Liberalerna i Sigtuna – Lars Naur, Helen Kavanagh Berglund och Bo Danielsson – deltar under hela dagen på partiets landsmöte för att rösta, debattera och bevaka frågor som påverkar både partiet nationellt och utvecklingen i Sigtuna kommun.

video

Bolid över Rosersberg

Nyheter En så kallad bolid drog in över Rosersberg under natten. Fenomenet kunde skådas strax före midnatt på fredagen.