Pierre Cengiz-EdstrandFoto: Jamshid Jamshidi/Arkiv
Edstrand anmäls för förskingring
Miljöpartiet i Stockholm polisanmäler Pierre Cengiz-Edstrand för förskingring, rapporterar Expressen under lördagen.
Enligt Pontus Tengby, pressamordnare på MP Stockholm, har Pierre Cengiz-Edstrand utfört olovliga transaktioner med partiets pengar, rapporterar Expressen. Med anledning av det har man polisanmält Cengiz-Edstrand. Expressen uppger att det rör sig om 180 000 kronor. – Som distriktsavdelning har vi gjort det vi bör göra. Men nu måste ändå polisutredningen få ha en gång, säger Pontus Tengby till tidningen.
Pierre Cengiz-Edstrand som utsatts för hård press av (MP) i Stockholm och till sist uteslöts efter att han hoppat av skriver följande i ett sms till märsta.nu: – Senaste draget från distriktsstyrelsen är anklagelser om förskingring. Distriktet har polisanmälan mig för förskingring av 180.000kr från partikassan. Trots att denna anmälan ännu inte är behandlad har man medvetet tipsat en journalist på Expressen som idag har publicerat en artikel i ämnet.
Enligt Cengiz-Edstrand kommer han att vidta rättsliga åtgärder mot detta som han kallar ärekränkning och förtal mot honom personligen. Så sent som i torsdags var han en del av majoriteten som klubbade igenom budgeten i fullmäktige.
Nyheter I Länsstyrelsens medborgarundersökning framgår generellt att allt fler känner sig otrygga i länet. 100 personer från kommunen deltog i undersökningen och nästan hälften kände sig otrygga.
Nyheter När Rävsta sommarfritid inte räcker till alla så väljer kommunen att prioritera socioekonomiskt svagare områden därav får barn och unga från fem skolor plats medan andra kan köpa en plats.
Nyheter Polisen har fått in tips om Örjan Sellins försvinnande för 25 år sedan: - Vi har fått en indikation på en plats som vi måste kontrollera, om han försvunnit därifrån eller om det hänt något på den platsen, säger Mats Pettersson, förundersökningsledare Kalla fall, till Aftonbladet.
Bostad Intresset för seniorbostäder i Sigtuna anses vara stort och Riksbggen lanserar nu försäljning av 40 lägenheter i Ragvaldsbo intill nya Sigtuna stadsängar.
Nyheter En man från Spanien upptäcktes på Arlanda med ca 80 kapslar narkotika som han hade svalt innan avfärd. Han döms nu för brottet i vad som antas vara grov organiserad internationell narkotikahandel
Nyheter Rävsta sommarfritids görs om och bara barn från fem utvalda skolor är garanterade plats, resterande får även betala för att få gå fritids i Rävsta.
Nyheter Sex pedagoger vid olika skolor i kommunen har utsetts till Årets pedagog: - Pristagarna är riktiga hjältar! De är alla besjälade av sina uppdrag och gör allt i sin makt för att skapa de bästa förutsättningarna för våra barn och unga i Sigtuna kommun, säger Pernilla Bergqvist (L), ordförande i barn- och ungdomsnämnden.
Nyheter En 31-årig man som jobbade på en kiosk på Arlanda stal hela dagskassan istället för att banka den och har nu åtalats för grov stöld. Anledningen var att han skulle spela: - Jag spelar på allt möjligt som går att spela på, sa mannen i förhör.
Nyheter Sigtuna kommun riskerar underskott för 2018: - Det är bra att vi nu, till skillnad från förra året, tidigt får reda på att vissa nämnder riskerar underskott – då har vi en rimlig chans att göra något åt det, säger kommunstyrelsens ordförande Olov Holst (M) i ett uttalande.