Foto: Genrebild/Stockholms stads Bostadsförmedling

Dyra hyror i Sigtuna kommun

En av landets högsta snitthyror finns i Sigtuna kommun enligt SVT Nyheter.

De högsta snitthyran i landet för en hyresrätt på 70 kvadratmeter finns i Täby med 8890 kronor i månaden, därefter Nacka på 8470 och Haninge, 8120. Sigtuna har den tionde dyraste snitthyran i riket med 7630 kr/månad, dyrare än i grannkommunerna Väsby, Bro och Vallentuna. Sollentuna är lika dyrt som Sigtuna. 9 av de tio dyraste kommunerna är från länet, Uppsala klämmer in sig på listan som SVT Nyheter sammanställt på plats sju. Billigast i landet är Norsjö med 4480 kronor.

Error, group does not exist! Check your syntax! (ID: 26576)

Väsby kan stoppa kraftledning mot Odensala

Notiser Odensala kan påverkas av planerna på en ny kraftledningsgata mellan Oxundasjön och Överby. Upplands Väsby kommun har lämnat skarp kritik mot förslaget och vill i praktiken stoppa eller ändra dragningen.

valet2026

Munkholmen och Valsta sticker ut i partiernas väljarstöd

Politik Inför höstens kommunval i Sigtuna har Newsworthy gått igenom hur stödet för partierna varierar mellan olika delar av kommunen. Bilden är tydlig: vissa områden är starka fästen för respektive parti, medan andra i princip är svaga zoner.

valet2026

(S) efterlyser samling för polisstation

Politik Socialdemokraterna i Sigtuna vill att kommunen ska bli ett eget lokalpolisområde. I en motion till kommunfullmäktige lyfter partiet behovet av ökad polisiär närvaro och ett närmare samarbete mellan polis och kommun.