Marie Axelsson och Talla AlkurdiFoto: Socialdemokraterna

Du ska kunna lita på vården

Du måste kunna lita på att vården finns där den dag du behöver den. Du ska känna dig trygg med din vårdcentral och veta att det går att få en tid, oavsett var i Stockholm du bor. Det borde vara en självklarhet att du ska få vård, inte en kölapp.

Du ska inte behöva kämpa och armbåga dig fram för att du eller någon i din familj ska få vård. Liberalerna skriver om valfrihet, och det finns ingen värre ofrihet än att inte ha hälsan och att tvingas stå i kö till vården istället för att få vård.
Vi Socialdemokrater var beredda att satsa 732 miljoner kronor på den nära vården och vårdcentralerna i vårt budgetförslag för Region Stockholm. Det är pengar som skulle gått till mer personal och kortare väntetider genom att göra vårdcentralen till den självklara vägen till vården. Socialdemokraterna är tyvärr i opposition i regionen så vårt förslag röstades ned.

Vi delar Liberalernas bild av behovet av en fast läkarkontakt. Men trots att det moderatledda styret, där Liberalerna ingår, styrt över sjukvården i snart 16 år har inte ens en av fem sigtunabor en fast namngiven läkare de kan vända sig till. Endast 17,5% är listade på en läkare. Konsekvenserna av detta blir att du träffar en ny person på vårdcentralen vid nästan varje besök och att du gång på gång tvingas berätta din sjukdomshistoria. Att bara 6 av 10 stockholmare tycker vårdcentralernas väntetider är rimliga borde engagera Liberalerna mer än att vilseleda om vår politik.

Vi socialdemokrater vill tvärtom se en riktig satsning på regionens vårdcentraler. Alla i vår region ska garanteras rätten till en fast namngiven läkare och det ska anställas mer personal på vårdcentralerna. Du ska känna din läkare och din distriktssköterska. För när du känner dig trygg med vården nära dig behöver du inte åka hela vägen till akuten lika ofta, och du behöver inte ringa en nätläkare om du får vård i tid på din vårdcentral.

I vår region har det blivit färre sjuksköterskor men fler byråkrater efter 16 år av moderatlett styre. Det är tydligt att det krävs ett nytt ledarskap i Region Stockholm för att garantera vård i tid och efter behov.

  • Talla Alkurdi, oppositionsregionråd (S)
  • Marie Axelsson, oppositionsråd Sigtuna (S)

Stoppa hyreshöjningarna

Debatt I Sigtuna kommun bor tusentals människor i hyresrätter: barnfamiljer, unga som försöker flytta hemifrån, ensamstående och äldre med små pensioner. För dem är bostaden inte en investering det är en nödvändighet. Ändå fortsätter hyrorna i SigtunaHem att stiga år efter år.

internationella kvinnodagen

Ensamstående mammor är hjältar alla dagar

Debatt Idag på internationella kvinnodagen vill vi särskilt uppmärksamma ensamstående mammors situation och kämparanda. I Sverige växer nästan vart femte barn upp i en familj med en ensamstående förälder. Det innebär att 400 000 barn lever i sådana hushåll och 300 000 av dem lever med sin mamma, som ensam tar ansvar för både omsorg och ekonomi.

Kortare arbetstid är en jämställdhetsreform

Debatt Sedan Tidöregeringen tillträdde har klyftorna mellan män och kvinnor ökat. Löneskillnaderna är större, och många ensamstående mammor har allt svårare att klara sin ekonomi. Kvinnors ohälsa ökar snabbare än mäns och föräldraledigheten tas fortfarande inte ut jämlikt. Det är tydligt att dagens arbetsliv inte är utformat för ett jämställt samhälle.

Nolltolerans mot mäns våld mot kvinnor

Debatt Varje kvinna har rätt till trygghet och frihet. Ändå lever alltför många kvinnor i Sverige med rädsla i vardagen. De fruktansvärda kvinnomord som inträffat i landet är en brutal påminnelse om ett av vårt samhälles allvarligaste misslyckanden: mäns våld mot kvinnor.

repliken: Jag väljer skrattet

Debatt Det är märkligt hur vissa alltid måste kritisera oavsett om det är något som de egentligen tycker är ganska bra. Som nu senast när Valsta Steninge Stadsdelsförening kommenterar kommunens skylt i Valstabacken.

Ska man skratta eller gråta?

Debatt Det kan tyckas hyggligt att kommunen – med en stor skylt intill Valstavägen – upplyser oss om att affärerna i Valsta Centrum är öppna.

Bostadspolitiken i kommunen havererar

Debatt Moderatstyret föreslår nu återigen kommunfullmäktige att godkänna att 64 hyreslägenheter i SigtunaHems bestånd i Sigtuna stad ska säljas och ombildas till bostadsrätter. Detta är fortsättningen på haveriet för bostadspolitiken i kommunen.

Var tredje Sigtunabo saknar egen försörjning

Debatt Sigtuna står inför en dubbel utmaning: samtidigt som arbetsgivare har svårt att hitta rätt kompetens lever mer än var tredje person i arbetsför ålder inte på egen försörjning. Det påverkar sammanhållning, trygghet och tillväxt negativt. När färre arbetar och betalar skatt minskar resurserna till välfärden, och långvarig arbetslöshet drabbar både individ och samhällsekonomi.

Tonårsutvisningarna måste stoppas nu

Debatt I Sverige utvisas just nu unga människor som vuxit upp här, som talar svenska, som går i skolan, jobbar extra och har hela sin familj i landet. Medan resten av familjen får stanna får dessa ungdomar beskedet att de måste lämna Sverige efter sin 18-årsdag istället för att ta studenten.

valet2026

Äntligen kan föräldrarna finnas där

Debatt Liberalerna levererar! Sedan årsskiftet har föräldrar utökad rätt till vab, för att ge barn med kronisk sjukdom eller funktionsnedsättning tryggt stöd i skolan.

De äldre-äldre måste få bo kvar i kommunen

Debatt Från 2024 införde den borgerliga majoriteten i Sigtuna kommun ett system, där äldre kommuninvånare som behöver flytta till ett särskilt boende för äldre (säbo) visserligen erbjuds lägenhet i de fyra kommunala boendena Ärlinghem, Arhem, Ymer och Hemskogen, men också i 13 kontrakterade, privatdrivna säbon. Av dessa 13 finns 12 i andra kommuner och de ska ligga inom 3,5 mils avstånd från Märsta station.

Utvisningen av Ayla

Ayla kan inte planera sitt liv – för Sverige vågar inte ge besked

Debatt Jag har läst att Migrationsverket tillfälligt har stoppat utvisningar till Iran. Många reagerar med lättnad. Det är lätt att förstå varför. När ett land präglas av förtryck, våld och brutal repression borde det vara självklart att människor inte skickas tillbaka.

Ayla är en av oss!

Debatt Jag skriver det här inte bara som politiker men också som en medmänniska och som kommuninvånare. För Ayla är inte ett ärendenummer. Hon är en ung kvinna som vuxit upp här, gått i våra skolor och tagit studenten precis som så många andra av våra barn.

valet2026

Framåt 2026 för Sigtuna kommun

Debatt När klockan slår tolv inatt går vi in i valåret 2026 och lämnar officiellt 2025 bakom oss. Ett år då mycket i vår omvärld blivit både kallare och osäkrare. Det låter dystert, jag vet. Men nu när vi går in i ett nytt år har vi möjlighet att vända utvecklingen.

nyårskrönikan

Det första av flera

Debatt Nu har det blivit dags att lämna 2025 och med bestämda steg gå in i valåret 2026.