Marie Axelsson och Talla AlkurdiFoto: Socialdemokraterna
Du ska inte tvingas in i lotteri
Du som patient ska inte tvingas in i ett vårdlotteri, utan ska kunna lita på att all vård håller en hög kvalitet oavsett om den drivs av regionen eller privata utförare. Var finns valfriheten för den vars vård läggs ned på grund av bristande lönsamhet?
Moderaterna har varit ansvariga för sjukvården i regionen i 16 år, med tiden har man blivit alltmer oförmögen till att se brister och problem. Lösningen de presenterar för framtiden är mer av samma. Vi Socialdemokrater är inte förvånande över bemötandet från Moderaterna. När barnmorskor och sjuksköterskor demonstrerade under 2021 kallades de för ”proffsdemonstranter” av Irene Svenonius. Moderaterna bör inte demonisera motparten varje gång kritik lyfts. Sjukvården i region Stockholm förtjänar bättre.
Samtidigt som Region Stockholm har ett stort underskott på sjuksköterskor har 2 av 3 nyanställningar sedan 2008 varit administratörer, handläggare eller chefer. Anställningarna av sjuksköterskor har varit långt under behovet som funnits i Stockholm. Arbetsmiljön för personalen har på många mottagningar blivit ohållbar samtidigt som vita fläckar på vårdkartan tvingar medborgare att åka långt för vård.
Valfriheten är inte hotad och tvärt emot vad Moderaterna försöker argumentera om, är det en självklarhet att man ska kunna välja sin vårdcentral eller barnavårdscentral. Resultatet av Moderaternas styre är att stora delar av länet idag saknar grundläggande sjukvård, har långa väntetider på akuten och underfinansierade sjukhus och vårdcentraler. Moderaterna har förlorat den demokratiska kontrollen över vården i regionen. Den tänker vi Socialdemokrater ta tillbaka.
Insändare Först och främst vill jag klargöra att Hyresgästföreningen är en partipolitiskt obunden organisation. Vår uppgift är att företräda hyresgästerna, vilket innebär att vi tar ställning i bostadspolitiska frågor.
Insändare I en insändare den 14 juni tillåter sig Hyresgästföreningens ordförande Hans Törnqvist att dra långtgående slutsatser om ett bygglovsärende. Vi kan konstatera att han gör det utan att ha bemödat sig om att kontrollera bakomliggande fakta och historik i ärendet. Det är tyvärr inte heller första gången det händer.
Insändare Miljöpartiet har reagerat på hur viktiga kulturmiljöer i Märsta rivs eller byggs om. Miljöpartiet menar att trevliga äldre områden både i Sigtuna och Märsta är viktiga för tryggheten och ortens identitet.
Insändare Wåhlins Fastigheter ansökte redan 2017 om bygglov på aktuell plats, men deras ansökan har avslagits med hänvisning till att kommunen inte vill att det byggs loftgångshus.
Insändare Alla oroas över att allt fler ungdomar numera tillåter sig en livsstil präglad av kriminalitet. Och många föräldrar oroas över att deras barn och ungdomar ska ta efter och bli likadana. Sådan torde situationen i nästan varje svensk kommun.
Insändare Nu är snart vårterminen avklarad och elever och skolpersonal får sommarledigt och kan njuta av samvaro, bad och sol. Skolpersonalen har som vanligt gett allt och lite till och eleverna har fått en undervisning som håller hög kvalitet och ger bildning och framtidshopp.
Valet 2022 Liberaler gick för hundra år sen i bräschen för liberalare regler för preventivmedel. Vi var med och tog fram den svenska aborträtten 1974, som fortfarande gäller idag. Svensk jämställdhet har formats av liberaler. Vi är liberala feminister och det har vi varit i över hundra år. Det är vi stolta över.
Insändare Vi har stor förståelse för att hyresgäster kan känna oro inför förslag som – om de förverkligas – skulle medföra förändringar i deras boendesituation. Att våra hyresgäster känner ”enorm stress och ångest” inför ett förslag om att bygga nytt i Sigtuna känns mycket tråkigt.
Insändare Precis som Olov Holst (M) vill Miljöpartiet uppmana dig som invånare och väljare att tänka på ärlighet och seriositet när du går till valurnan den 11 september. Miljöpartiet har tydliga ståndpunkter, Holst kallar det aggressivt och oärligt. Vi kallar det demokrati och skilda åsikter.
Insändare Sigtunahem (SH) har i över tio år renoverat samtliga lite äldre hus i sitt bestånd och Smedsgårdarna var bland dom sista och skulle tas sommaren/hösten 2021.
Insändare Vi i Hyresgästföreningen Sigtuna är kritiska till tankarna att riva Smedsgårdarna, befintliga hus bör rustas upp enligt tidigare plan. SigtunaHem hade kommit långt i en upprustningsprocess, men har plötsligt svängt.
Insändare Så har det hänt igen. Miljöpartiet (MP) annonserar och skriver aggressiva insändare där de påstår saker som de inte arbetar för genom sina politiska uppdrag. Då är de med och fattar beslut som går precis tvärtemot det de skriver.
Insändare Centerkvinnorna vill att fler kvinnor ska få leva i ekonomisk frihet, med en självständig ekonomi. Nästan en fjärdedel av utrikes födda kvinnor är i dag arbetslösa och det behövs fler insatser för dem. Fler barn måste få se sina mödrar gå till jobbet!
Valet 2022 Moderatstyrda Sigtunahem har meddelat de boende i Smedsgården på Sätunavägen att deras hus ska rivas för att ge plats åt höghus. Miljöpartiet vill bevara gamla Märstas historia och anser att Sigtunahems hyresgäster ska bemötas mänskligt och sanningsenligt.
Insändare Söndag den 11 september är det dags att välja partier och kandidater till riksdag, region och kommun. Det är mer angeläget än någonsin att många röstar - på valdagen eller genom förtidsröstning – detta för att visa att demokratin är något vi verkligen värnar om och uppskattar.
Insändare Jag håller verkligen med om att alla som kan och vill köpa sin bostad ska få göra det – på den öppna bostadsmarknaden. Det finns gott om bostadsrätter till salu, såväl nyproduktion som äldre bostäder.
Insändare Vi var glasklara att Vänsterpartiet står bakom att ett kultur- och aktivitetscenter placeras i Valsta. I synnerhet om det innebär ett fullgott bibliotek i Valsta. Vad vi är emot är platsen, den fungerar inte! I detta känner vi att vi har Valstaborna med oss.
Insändare Den 9 maj fattade kommunstyrelsen beslut om att påbörja arbetet med att bygga ett Kultur- och aktivitetscenter (KAC) i Valsta. Alla partier utom Socialdemokraterna (S) och Vänsterpartiet (V) röstade ja. (S) och (V) röstade nej.
Insändare Marie Axelsson skriver i en insändare att utförsäljning av hyresrätter är ”en rent ideologisk handling från Moderaternas håll.” Det som möjligtvis kan påstås vara ideologiskt är att vi moderater står för att vi lyssnar på invånarnas önskemål och försöker tillgodose dessa. Socialdemokraterna fortsätter istället att tydligt visa att de vill bestämma över hur andra människor ska leva sina liv.
Insändare Med fyra månader kvar till valet skickar Moderaterna idag på kommunstyrelsen fram ett helt nytt förslag om placeringen av Kultur- och Aktivitetshuset i Valsta.