Foto: Kjell Svensson/Viksjö Foto

Drugge till landslagsuttagning

John Drugge från Märsta IK har tagits ut till Future landslaget som samlas i helgen.

John Drugge spelar tillvardags i Märsta IK P04 som är med i nationella U16-serien, de får resa runt i Svealand och matchas mot andra lag. Drugge har fått blickarna på sig efter sitt spel och kallats in till en samling där förbundsstaben för U16-landslaget kommer att titta. Det är utvalda spelare från hela landet som tagits ut till träning på Bosön.

division 5

Rosersbergs IK ny serieledare i division 5

Fotboll Rosersbergs IK tog en tung seger i toppmötet borta mot Almunge och kliver därmed upp som ny serieledare i division 5. Laget toppar tabellen på målskillnad tillsammans med Enköpings IS.

EXTRA

Märstasonen Jesper Östlund ny förbundskapten för Kosovo

Handboll Jesper Östlund från Märsta tar över som ny förbundskapten för Kosovos herrlandslag i handboll. Östlund, som har en bakgrund både som spelare och tränare i Skånela, är numera tränare för Hallby i den svenska högstaligan – ett uppdrag han kommer att kombinera med sitt nya ansvar för Kosovos landslag.

Så gick det för bygdens lag på Gothia Cup

Fotboll Flera lokala lag har representerat Sigtuna kommun i årets Gothia Cup – världens största ungdomsturnering i fotboll – med blandade resultat men stort engagemang och internationella möten.