Foto: Eastcoasthockey/Facebook

Drömmål när Wings krossade topplaget

Wings krossade topplaget Viggbyholm på fredagskvällen men matchens snackis var inte själva segern utan 6-2 målet som Haralds Podzins svarade för.

Wings hade inga problem att bryta förlusttrenden när man på fredagen vann med klara 7-2 mot topplaget Viggbyholm. Matchen var avgjord efter första när Wings hade 4-0, efter två perioder var det 5-2 och i tredje kom två nya mål.

Men den stora snackisen var inte segern inför de knappt 100 åskådarna i Pinbackshallen utan Haralds Podzins konstverk efter 10.11 i tredje. Från en position bakom målet drog Haralds upp pucken på planet och svarade för en sk zorrofint in i mål. Ett konstverk som inte många i hockeyvärlden klarar av mitt under brinnande match.

 

division 5

Rosersbergs IK ny serieledare i division 5

Fotboll Rosersbergs IK tog en tung seger i toppmötet borta mot Almunge och kliver därmed upp som ny serieledare i division 5. Laget toppar tabellen på målskillnad tillsammans med Enköpings IS.

EXTRA

Märstasonen Jesper Östlund ny förbundskapten för Kosovo

Handboll Jesper Östlund från Märsta tar över som ny förbundskapten för Kosovos herrlandslag i handboll. Östlund, som har en bakgrund både som spelare och tränare i Skånela, är numera tränare för Hallby i den svenska högstaligan – ett uppdrag han kommer att kombinera med sitt nya ansvar för Kosovos landslag.