Foto: Insändarbild

Döms för vansinnesfärd i Märsta

En man från västra Stockholm döms till fängelse i två månader efter en vansinnesfärd från E4:an som slutade i Märsta.

I juli försökte polis stanna en bil på E4:an för kontroll. Men istället för att stanna tryckte föraren gasen i botten. Hastigheten var ibland uppe i 200 km/h och föraren slog även av ljusen på bilen. Det slutade med en krasch i en rondell på väg 263 vid Ekilla.

Nu har mannen som körde bilen dömts till två månaders fängelse för grovt rattfylleri, olovlig körning och ringa narkotikabrott. Enligt polisen som tog upp jakten körde bilen innan den kraschade runt på småvägar i Märsta och den var vid ett tillfälle nära krocka med en annan bil. Mannen nekar till brott och hävdar att någon annan körde.

jullov

Många gratis jullovsaktiviteter för barn och unga

Ung & Student När jullovet startar den 19 december ordnar Sigtuna kommun ett brett utbud av gratis aktiviteter för barn och unga i Märsta, Sigtuna, Valsta och Rosersberg. Programmet pågår fram till att skolan börjar igen den 8 januari och innehåller allt från kultur och pyssel till sport och fritidsverksamhet.

valet2026

Bergqvist fortsatt etta på Liberalernas lista

Politik Pernilla Bergqvist toppar återigen Liberalernas lista inför valet 2026 - Vi går till val med en stark och bred lista — en kombination av lång politisk erfarenhet och ny energi. Det är med ödmjukhet och stolthet som jag tar ansvar att leda Liberalerna mot 2026, säger Pernilla Bergqvist.