Foto: Daniel Iskander/Arkiv

Döms för misshandel vid inchekningen

En 20-årig man från Göteborg döms för att ha misshandlat personal vid incheckningen förra året.

Dagen före julafton skulle en 20-årig man och hans mor resa med ett plan från Arlanda. Vid incheckningen fick mannen besked av personal att hans bagage vägde för mycket. Efter en dispyt så utdelades ett knytnävsslag av 20-åringen som träffade mannen som arbetade vid inchekningsdiksen i ansiktet. Därefter uppstod mer handgemäng och det är oklart vad som hänt mellan de två. Det som står klart enligt rätten är att göteborgaren utdelat ett slag som träffat personen i incheckningen i ansiktet.

Mannen döms nu för misshandel till villkorlig dom, han ska även betala skadestånd till mannen på 17000 kronor.

stormen anna

Ovädret Anna är över

Notiser SMHI har plockat bort vädervarningen för kommunen och östra Svealand. Ovädret Anna påverkar inte längre kommunen eller resterande del av Uppland.

Stormen Anna

Stor påverkan på flyget

Nyheter Flygtrafiken vid Arlanda påverkas av stormen Anna, som för med sig kraftigt vinterväder och omfattas av en orange varning i delar av Sigtuna kommun.

vädervarning

Trafikverket varnar: Ge dig inte ut i trafiken på Nyårsdagen

Notiser Trafikverket går nu ut och varnar för att trafiken kan bli riktigt besvärlig i Sigtuna kommun under torsdagen och fredagen. Prognosen visar på mycket snö i kombination med kraftig vind, och myndigheten uppmanar bilister att stanna hemma om resan inte är nödvändig.

Markbrand vid E4 i Rosersberg

Blåljus En markbrand bröt under tisdagsmorgonen ut i närheten av E4 mellan Märsta och Rosersberg. Räddningstjänsten var snabbt på plats och branden kunde släckas inom kort.