Polis utanför COOP 8:e juli 2015Foto: Arkiv/Daniel Iskander
Döms efter fräck cigarettstöld
Efter 17 månader har två män dömts för en fräck cigarettstöld från Coop.
Två män stal en stor mängd tobak från COOP:s lager i juli 2015. Nu har domen fallit mot dem. De ligger inte bara bakom stölden på COOP i Märsta utan utförde ett stort antal liknande stölder runt om mot butiker i landet.
Händelsen i Märsta inträffade på förmiddagen. De två männen turades om att gå in i butiken varpå en lyckades ta sig in på lagret och öppna nödutgången där sedan hans kumpan väntade. De manipulerade övervakningskameran så att gärningen inte skulle synas.
Männen släpade ut en gallervagn ca 30 meter ut på baksidan där en man sedan lastade in tobaken i en skåpbil. Ett vittne observerade dock stölden och han följde även efter skåpbilen ett tag, men då han upptäckte att den saknade registreringsskylt så vände han. Men mannen fattade misstanke då det stod två personer som lastade in tobakskartonger i en skåpbil. Totalt fälldes männen för 10 fall av stöld och försök till stöld. En av männen klarar sig med fängelse i två månader medan den andre döms till 1,3 år. De ska även betala 139 000 kronor till COOP för stölderna i deras butiker.
Nyheter Antalet vuxna i Sigtuna kommun med skulder hos Kronofogden har ökat under de senaste åren. Vid årsskiftet 2025/2026 hade 2 519 personer skulder, jämfört med 2 000 under pandemiåret 2020.
Nyheter Antalet anmälda vapenlagsbrott ökade i Sigtuna kommun under 2025, samtidigt som flera andra brottstyper minskade. Det visar en genomgång av Brottsförebyggande rådets preliminära statistik som Newsworthy har gjort.
Nyheter Under kvällen inträffade en singelolycka på Bilbyvägen, väg 915, mellan Bärmö och Sigtuna industriområde. Räddningstjänsten ryckte ut till platsen.
Blåljus Polisen spärrade av ett område i Sätuna med anledning av ett misstänkt farligt föremål. En förundersökning om förberedelse till allmänfarlig ödeläggelse har inletts.
Politik En invånare i Sigtuna kommun har lämnat ett medborgarförslag om att skapa en ny park i området kring den gamla gården Ragvaldsbo, mellan Ragvaldbovägen, Ragvaldsbogårdsväg och Fornborgsvägen.
Politik Marie Axelsson (S) riktar skarp kritik mot Sigtuna kommuns visselblåsarfunktion och har lämnat en interpellation till kommunfullmäktige som ska besvaras av Kommunstyrelsens ordförande Mattias Askerson (M).
Politik Kristdemokraterna i Sigtuna har presenterat sin valsedel inför det kommande valet. Partiet uppger att valsedeln nu är fastställd och har i samband med detta skickat in pressmaterial till lokala medier.
Blåljus En man som rest med ett inomeuropeiskt flyg störde personalen vid ankomsten till Arlanda på fredagsmorgonen. Polisen ryckte ut och tog hand om resenären.
Notiser Molly är det vanligaste hundnamnet i Sigtuna kommun, precis som i landet som helhet. Det visar ny statistik från Jordbruksverket, sammanställd av Newsworthy. Samtidigt sticker två namn ut lokalt – Emma och Lucy.
Notiser Pendeltågstrafiken på linje 41 påverkas av förseningar på grund av ett signalfel vid Märsta. Felet gör att tåg kan bli försenade, ställas in eller köra förbi vissa stationer med kort varsel.