Polis utanför COOP 8:e juli 2015Foto: Arkiv/Daniel Iskander

Döms efter fräck cigarettstöld

Efter 17 månader har två män dömts för en fräck cigarettstöld från Coop.

Två män stal en stor mängd tobak från COOP:s lager i juli 2015. Nu har domen fallit mot dem. De ligger inte bara bakom stölden på COOP i Märsta utan utförde ett stort antal liknande stölder runt om mot butiker i landet.

Händelsen i Märsta inträffade på förmiddagen. De två männen turades om att gå in i butiken varpå en lyckades ta sig in på lagret och öppna nödutgången där sedan hans kumpan väntade. De manipulerade övervakningskameran så att gärningen inte skulle synas.

Männen släpade ut en gallervagn ca 30 meter ut på baksidan där en man sedan lastade in tobaken i en skåpbil. Ett vittne observerade dock stölden och han följde även efter skåpbilen ett tag, men då han upptäckte att den saknade registreringsskylt så vände han. Men mannen fattade misstanke då det stod två personer som lastade in tobakskartonger i en skåpbil. Totalt fälldes männen för 10 fall av stöld och försök till stöld. En av männen klarar sig med fängelse i två månader medan den andre döms till 1,3 år. De ska även betala 139 000 kronor till COOP för stölderna i deras butiker.

Extra

Yxkvinna söktes i Steningeområdet

Blåljus Polisen larmades efter uppgifter om en kvinna som ska ha gått med en yxa längs vägen mot Steningebadet. Trots sökinsats med patrull och helikopter anträffades ingen misstänkt.

Mordet i Sigtunafjärden

Misstänkt i mordutredning i Sigtuna omhäktad

Nyheter Attunda tingsrätt har beslutat att en 50-årig man ska vara kvar i häkte, misstänkt för mord på en kvinna som hittades död i Sigtunafjärden 2015. Åklagaren har fått förlängd tid att väcka åtal.

Klart: Sigtunarännet körs på söndag

Notiser På söndag den 15 februari arrangeras Sigtunarännet i Sigtuna stad. Loppet blir av och genomförs på isen med start klockan 10.00 vid Soldäcksbryggan längs strandpromenaden.

Så blir nya busstorget i Sigtuna

Nyheter Som märsta.nu kunde rapportera i helgen renoveras busstorget i år. Tidigare i veckan fattades beslut i Kommunstyrelsen: - Busstorget är en av de första platserna många möter när de kommer till Sigtuna stad. Därför är det viktigt att det upplevs som tryggt, tillgängligt och välkomnande, kommenterar kommunstyrelsens ordförande Mattias Askerson (M)

dödsolycka i valsta

Hovrätten dömer man för dödsolycka i Valsta

Notiser Svea hovrätt dömer en man för vållande till annans död och vårdslöshet i trafik efter en dödsolycka i Valsta den 7 juni 2023. En pojke avled efter att ha blivit påkörd vid ett obevakat övergångsställe.