Det lär finnas en dold uppgörelse mellan regeringspartierna om att inte fatta beslut om Arlanda flygplats framtid avslöjar Dagens Nyheter på lördagen.
Dagens Nyheter avslöjar på lördagen att det finns en dold uppgörelse mellan regeringspartierna Socialdemokraterna och Miljöpartiet om att inte fatta beslut alls gällande Arlanda flygplats framtid. Sedan tidigare är det klart att utbyggnaden av Pir F och ett nytt bagagesystem pausas. När det gäller kommande bana 4 och eventuellt 5 så är det helt tyst enligt tidningen, som en del av den dolda uppgörelsen.
I uppgörelsen ingår också att skrota den sk ”Färdplan Arlanda” där representanter för näringslivet, flygbranschen och politiker suttit med. Regeringen kommenterar inte Dagens Nyheters uppgifter mer än att besluten rörande investeringar är ett ansvar för Swedavias ledning och styrelse. Näringsminister Ibrahim Bylans pressekreterare skriver i mail till DN att ”regeringen har förtroende för bolagets styrelse och ledning och delar deras bedömning”.
Arlanda är inte blott en flygplats. Den utgör förbindelselänk med resten av världen, för tillväxt och jobb i hela Sverige. Socialdemokraternas svek är därför enormt. Det behövs en ny m-ledd regering som bygger ut Arlanda. https://t.co/n1OTTtwh1V
Näringsliv Jorge Castro från lokala ABS Wheels har i dagarna gästat podcasten ehandelstrender för att prata digital marknadsföring. Journalisten Urban Lindstedt talar varje vecka med Sveriges främsta e-handelsprofiler. Märstabon har under sina år på ABS Wheels ökat sajten från 400 besökare till närmare en kvarts miljon.
Näringsliv Det är inte bara Tele2 som lanserat 5G i kommunen utan även Telenor: - Det känns grymt att vi är igång med vår ambitiösa utrullningsplan av 5G-nätet som inledningsvis fokuserar främst på större städer och populära sommar- och vinterorter, uppger Andres Suazo, mobilnätschef på Telenor Sverige.
Näringsliv ABS Wheels firar att man utnämnts till Gasellföretag under 2020: - Att utses till Gasellföretag fyra år i rad är något som inte speciellt många företag lyckas med, säger VD Andie Lahdo.
Näringsliv Elbilsmässan eCarExpo kommer till Scandinavian XPO i höst:- Vi ser nybyggda mötes- och evenemangsarenan Scandinavian XPO som den perfekta arenan för eComExpo med tanke på möjligheterna till 11 000 kvm utställningsyta för våra elfordon och teknik, två konferensscener och ett stort antal mötesplatser för vårt seminarie- och workshopprogram, säger Anna Fägersten, projektledare.
Näringsliv Hotell Kristina fyllde i år 30 år men firandet fick i praktiken ställas in på grund av coronapandemin: - För oss, som för alla andra, har 2020 gått till historien, som ett år där vi planerat in mängder av kul och spännande event som James Bond-premiär, Nyårsfest, kul After Work och härliga festmiddagar för att just fira våra 30 år som hotell. Sen fick vi tänka om och anpassa mycket. Och därefter ställa in. Nu blickar vi framåt istället och ser bara möjligheter och chanser att fira när läget förbättras, berättar VD Ewa Wikland.