Döda kor påträffade utanför Arlanda – Ägaren anmäls för djurplågeri

En anmälan om djurplågeri upprättades under morgonen sedan polis kallats till en gård utanför Arlanda på grund av att lösa kor gick omkring.

Vid 7.30 i morse kallades polis till en gård utanför Arlanda sedan uppgifter kommit in om att korna gick lösa på en äng vid vägen. I samband med att patrullen gjorde en kontroll på gården påträffade man sedan ett 10-tal döda kor, dessutom fanns ett större antal tamdjur på gården. Anläggningen och gården visade tecken på vanvård varav beslut om omhändertagande av djuren togs av länsveterinären, skriver Polisen på sin hemsida.

Under fredag kväll kallades ambulans och räddningstjänst till gården efter att ägaren skadats av ett djur. De omhändertagna djuren kommer att få den tillsyn som behövs av veterinärer eller andra kunniga inom gårdsverksamhget. Polisens djurskyddsgrupp kommer att arbeta med ärendet och vidta de åtgärder som anses nödvändiga.

Klart: Sigtunarännet körs på söndag

Notiser På söndag den 15 februari arrangeras Sigtunarännet i Sigtuna stad. Loppet blir av och genomförs på isen med start klockan 10.00 vid Soldäcksbryggan längs strandpromenaden.

Så blir nya busstorget i Sigtuna

Nyheter Som märsta.nu kunde rapportera i helgen renoveras busstorget i år. Tidigare i veckan fattades beslut i Kommunstyrelsen: - Busstorget är en av de första platserna många möter när de kommer till Sigtuna stad. Därför är det viktigt att det upplevs som tryggt, tillgängligt och välkomnande, kommenterar kommunstyrelsens ordförande Mattias Askerson (M)

dödsolycka i valsta

Hovrätten dömer man för dödsolycka i Valsta

Notiser Svea hovrätt dömer en man för vållande till annans död och vårdslöshet i trafik efter en dödsolycka i Valsta den 7 juni 2023. En pojke avled efter att ha blivit påkörd vid ett obevakat övergångsställe.