Polisen vid mordplatsen vid en av Arlandas landningsbanorFoto: Mattias Nordahl
Död person fortfarande oidentifierad
Ännu har personen som hittades död i närheten av en landningsbana inte identifierats enligt Polisen.
Det var i lördags eftermiddag som polis kallades ut till Arlanda sedan en person hittats död. märsta.nu har tidigare rapporterat om att det var två hundar som gjorde den makabra upptäckten. – Av att bedöma skicket så hade den legat en längre tid. Gick inte avgöra kön eller så, berättar hussen för märsta.nu
Polisen har heller inte kommit längre med identifieringen. De senaste uppgifterna från Mats Eriksson vid Polisens mediecenter är att den döde inte är identifierad ännu.
Politik Antalet anställda läkare, sjuksköterskor och undersköterskor i Region Stockholm har ökat med över 2 000 personer sedan 2023, samtidigt som intresset för att arbeta i regionen har ökat kraftigt.
Nyheter SMHI har utfärdat en gul vädervarning för kraftig vind i delar av Uppland, vilket även berör Sigtuna kommun. Varningen gäller lördag kväll mellan klockan 18 och 23.
Nyheter Chansen till snö på julafton har minskat tydligt i Sigtuna och resten av Mälardalen. Under de senaste decennierna har gröna jular blivit allt vanligare.
Nyheter Kriminalvården förbereder undervisning för barn och unga på anstalt. Förslagen är aktuella även lokalt, eftersom Storboda i Rosersberg omfattas av en ny skola.