Polisen vid mordplatsen vid en av Arlandas landningsbanorFoto: Mattias Nordahl

Död person fortfarande oidentifierad

Ännu har personen som hittades död i närheten av en landningsbana inte identifierats enligt Polisen.

Det var i lördags eftermiddag som polis kallades ut till Arlanda sedan en person hittats död. märsta.nu har tidigare rapporterat om att det var två hundar som gjorde den makabra upptäckten.
– Av att bedöma skicket så hade den legat en längre tid. Gick inte avgöra kön eller så, berättar hussen för märsta.nu

Polisen har heller inte kommit längre med identifieringen. De senaste uppgifterna från Mats Eriksson vid Polisens mediecenter är att den döde inte är identifierad ännu.

Klart: Sigtunarännet körs på söndag

Notiser På söndag den 15 februari arrangeras Sigtunarännet i Sigtuna stad. Loppet blir av och genomförs på isen med start klockan 10.00 vid Soldäcksbryggan längs strandpromenaden.

Så blir nya busstorget i Sigtuna

Nyheter Som märsta.nu kunde rapportera i helgen renoveras busstorget i år. Tidigare i veckan fattades beslut i Kommunstyrelsen: - Busstorget är en av de första platserna många möter när de kommer till Sigtuna stad. Därför är det viktigt att det upplevs som tryggt, tillgängligt och välkomnande, kommenterar kommunstyrelsens ordförande Mattias Askerson (M)

dödsolycka i valsta

Hovrätten dömer man för dödsolycka i Valsta

Notiser Svea hovrätt dömer en man för vållande till annans död och vårdslöshet i trafik efter en dödsolycka i Valsta den 7 juni 2023. En pojke avled efter att ha blivit påkörd vid ett obevakat övergångsställe.