DHL-anställd åtalas för stöld av Apple Watch

En man som arbetade på en av DHL:s anläggningar i kommunen åtalas för att ha stulit två paket med vardera Apple Watch.

Mannen stal i höstas två paket som innehöll vardera Apple Watch till ett värde av totalt drygt 8500 kronor. När stölden uppdagades polisanmäldes han och han åtalas nu för stöld. Mannen erkänner brott och ett vittne ska ha sett hur han stal paketen i samband med hanteringen på anläggningen. Bevisningen består även i övervakningsfilm samt att det försvunnit försändelser i samband med att de hanterats av en person som hade till uppgift att leverera dem till beställaren.

Barnmorskor i Märsta gör hembesök efter förlossning

Nyheter Nyblivna föräldrar i Märsta erbjuds nu hembesök av barnmorskor för att öka tryggheten och ge stöd efter förlossningen. Projektet, som startade som pilot i Rinkeby, har nu permanentats och sprids till flera mottagningar inom Region Stockholm.

valet2026

Lokala V-politiker på riksdagslistan

Politik Vänsterpartiet Märsta–Sigtuna får två representanter på partiets riksdagslista inför valet 2026. Leo Ahmed och Marta Aguirre har nominerats till listan som fastställdes vid en valkonferens i slutet av januari.

valet2026

Askerson etta på Moderaternas lista

Politik Moderaterna har fastställt sin lista till fullmäktige, den toppas inte oväntat av kommunstyrelsens ordförande Mattias Askerson - Jag tackar för förtroendet att få toppa listan och tycker det är väldigt positivt att vi har en så bra mix av både nya och erfarna kandidater, säger han i ett uttalande.