Detta läste vi i mars

Missade du någon nyhet i mars? Lugn, nu kan du surfa in på dem igen här nedan.

märsta.nu noterade 64 000 unika besök under mars varav 17 procent var helt nya besök, totalt var det 283 000 besök på sidan. Antalet sessioner per användare på sidan gick upp med 6,5 procent, varje användare generar fyra besök i månaden på märsta.nu
– Trafiken på märsta.nu stabiliseras omkring 5000 unika per dag, förra året var extraordinärt med flera händelser som lockade extrem trafik. Nu har vi ett jämnt flöde med en lägstanivå av besökare och kapacitet att klara en topp om det händer något ute på byn, analyserar Daniel Iskander, chefredaktör och ansvarig utgivare.

Mest klickat i mars
1. Två skjutna i villaområde
2. Bilbrand i centrala Märsta
3. Pizzeria stängdes efter brister
4. Bråk vid Märsta station
5. Misshandel på snabbmatsrestaurang
6. Slogs ned med flaska på krog
7. Därför står klockan på pendeln still
8. Varannan restaurang fuskar med meny

budget 2026

Sigtunas budget för 2026 antagen – satsningar och sänkt skatt

Politik Sigtuna kommunfullmäktige har antagit mål och budget för 2026. Beslutet innebär satsningar på kultur- och fritidsliv, renoveringar av idrottshallar och skolmiljöer samt fortsatta insatser för trygghet och integration. Samtidigt sänks kommunalskatten med 20 öre till 19,50 procent.

Lokala liberaler på landsmötet i Karlstad

Politik Liberalerna i Sigtuna – Lars Naur, Helen Kavanagh Berglund och Bo Danielsson – deltar under hela dagen på partiets landsmöte för att rösta, debattera och bevaka frågor som påverkar både partiet nationellt och utvecklingen i Sigtuna kommun.

video

Bolid över Rosersberg

Nyheter En så kallad bolid drog in över Rosersberg under natten. Fenomenet kunde skådas strax före midnatt på fredagen.