Missade du någon nyhet i mars? Lugn, nu kan du surfa in på dem igen här nedan.
märsta.nu noterade 64 000 unika besök under mars varav 17 procent var helt nya besök, totalt var det 283 000 besök på sidan. Antalet sessioner per användare på sidan gick upp med 6,5 procent, varje användare generar fyra besök i månaden på märsta.nu – Trafiken på märsta.nu stabiliseras omkring 5000 unika per dag, förra året var extraordinärt med flera händelser som lockade extrem trafik. Nu har vi ett jämnt flöde med en lägstanivå av besökare och kapacitet att klara en topp om det händer något ute på byn, analyserar Daniel Iskander, chefredaktör och ansvarig utgivare.
Nyheter Allt fler ungdomar i Sverige gör värnplikt. Under 2025 påbörjar 8 250 personer sin grundutbildning, vilket är 830 fler än året innan. Ökningen följer riksdagens beslut om att successivt stärka försvaret de kommande åren.
Nyheter Sigtuna kommun ligger under de nya gränsvärdena för luftföroreningar enligt EU:s kommande luftkvalitetsdirektiv. En analys från Hjärt-Lungfonden visar att halterna av partiklar och kvävedioxid i kommunen håller sig på godkända nivåer, vilket bidrar till bättre folkhälsa.
Nyheter Föräldrar i Sigtuna fortsätter att dela vabben ojämställt. Under de senaste tolv månaderna stod männen för 38 procent av alla vabbdagar i kommunen – den lägsta andelen på över tio år, enligt Försäkringskassan.
Blåljus Vid 2-tiden i natt inträffade ytterligare ett våldsbrott i Märsta. En man grips misstänkt för grov misshandel. Den utsatte är en kvinna som förts till sjukhus.
Politik Oppositionspartierna Socialdemokraterna, Vänsterpartiet, Miljöpartiet och Centerpartie riktar skarp kritik mot den moderatledda kommunledningens beslut att tacka ja till ett möte med regeringens samordnare för frivillig återvandring.