Foto: Genrebild/Jamshid Jamshidi

Detaljplan om Tingvallaskolan ska ut på samråd

Bygg och trafiknämnden har fattat beslut om att skicka ut detaljplanen för utbyggnad av Tingvallaskolan och 24 nya bostäder på samråd.

Det råder kapacitetsbrist på Tingvallaskolan idag enligt kommunen och delar av verksamheten sker i paviljonger. En utbyggnad av skolan har planerats en tid och nu har man kommit ett steg närmare detaljplan. Den detaljplan som kommunen föreslår för antagning ska skickas ut på samråd till olika intressenter samt grannar. Om inga större synpunkter framkommer skulle en detaljplan kunna antas senare i höst och därefter blir det aktuellt med upphandling.

I detaljplanen framgår att det blir skolfastighet med närhet till park samt säkra gång och cykelvägar för barnen, även en ny förskola ingår i planen. Dessutom kommer man att kunna uppföra 24 bostäder i detaljplanen.

Fortsatt hög nivå av viltolyckor i Sigtuna

Nyheter Sigtuna kommun har haft en tydlig ökning av viltolyckor under hösten. Totalt har 110 olyckor rapporterats hittills, vilket är betydligt fler än genomsnittet för samma period de senaste tio åren, enligt Newsworthy.

budget 2026

Sigtunas budget för 2026 antagen – satsningar och sänkt skatt

Politik Sigtuna kommunfullmäktige har antagit mål och budget för 2026. Beslutet innebär satsningar på kultur- och fritidsliv, renoveringar av idrottshallar och skolmiljöer samt fortsatta insatser för trygghet och integration. Samtidigt sänks kommunalskatten med 20 öre till 19,50 procent.