Pernilla Bergqvist och Allan WidmanFoto: Pressbild

Det är dags att gå med i NATO

Rysslands invasion av Ukraina visar i blixtbelysning vad som är skillnaden mellan att tillhöra en försvarsallians och att stå utanför. Den som inte tillhör någon allians står helt utan bindande militära garantier från andra länder, hur nära samarbetet i övrigt än är.

Läxan för Sverige är entydig. Om det värsta händer och Sverige blir angripet utifrån, så måste vi veta att vi kan räkna på militärt stöd utifrån. Detta är ett hot mot den liberala friheten och säkerhetsordningen i Europa. Putin kommer inte stanna vid Ukraina. Principen med självständiga stater fria att närma sig demokratiska samarbeten står på spel. Putin har redan försökt diktera Sveriges förhållningssätt till Nato. Vi har inte råd att stå utan det skyddet. Därför bör regeringen ta sikte på att föra Sverige in i Nato.

Världens ögon är just nu riktade mot Rysslands överfall på sitt grannland. Oavsett krigets utgång kommer den värld som uppenbarar sig inte att se ut som förut. Dagens ryska styre strävar efter att återskapa en rysk särställning i ett intresseområde. Det är därför de ryska kraven gör att så mycket står på spel också för Sveriges del. Utan en fungerande europeisk säkerhetsordning kommer små länder utanför allianser att ha mycket svårt att hävda sig.

Artikel 5 i Atlantpakten, som ligger till grund för Natosamarbetet, innebär att medlemsländerna ger ömsesidiga säkerhetsgarantier vid anfall utifrån. Paradoxalt nog räknar många med att Sverige ändå får hjälp. Men det är inte alls säkert att någon kommer. Ukrainas läge visar skillnaden mellan att ha försvarsgarantier och att inte ha det.

Vårt försvar håller på att rustas upp, men det tar tid. Att trygga säkerheten i samverkan med andra länder borde vara ett självklart val. Därför tog Liberalerna 1999 som första riksdagsparti ställning för ett medlemskap. Nu är behovet akut att gå från ord till handling. Det är inte Putin som bestämmer vad Sverige ska göra. Vi väljer själva. Vår frihet och vår demokrati försvaras bäst tillsammans med andra demokratier.

I både Finland och Sverige ökar det folkliga stödet markant för ett Natomedlemskap och mycket talar för att Finland börjar svänga i frågan. Det skulle vara en stor fördel om båda länderna blir medlemmar i Nato samtidigt.

Liberalernas inställning är att det brådskar för Sverige att bli medlem i Nato. Parallellt behöver en svensk färdplan tas fram för att göra vägen till fullvärdigt medlemskap så kort som möjligt.

Att ta steget in i försvarsalliansen borde vara en självklarhet efter 20 års förberedelser. Sveriges säkerhet tryggas bäst genom ett fullvärdigt medlemskap i Nato.

  • Allan Widman (L), försvarspolitisk talesperson
  • Pernilla Bergqvist (L), gruppledare för Liberalerna i Sigtuna kommun

Skogen är inte din kompost

Krönikor Det finns en stillhet i de uppländska skogsbrynen som inte riktigt låter sig fångas i ord. Ljuset faller mjukt genom lövverket, marken bär spår av årstider som lagts ovanpå varandra, och livet rör sig där utan att göra anspråk.

Vi satsar en miljon extra på Kvinnojouren

Insändare Våld i nära relationer är ett av de allvarligaste samhällsproblemen vi har. Därför förstärker den moderatledda kommunledningen stödet till Kvinnojouren med ytterligare en miljon kronor. Satsningen görs utöver det långsiktiga samarbete som redan finns, där kommunen årligen avsätter 550 000 kronor till verksamheten.

valet2026

Bryt de ökande klyftorna i våra skolor!

Insändare Sigtuna kommuns grundskolor ska vara bland de bästa i Sverige” står det i M, SD, KD och SfS:s budget. Det är ett fint och ambitiöst mål. Men antalet elever som förmodas komma in på gymnasiet beräknas bli färre och dessutom ökar skillnaden mellan de elever som höjer sina betyg och de som får låga betyg.

valet2026

Sigtuna kommuns ekonomi är stark

Insändare Nu har kommunstyrelsen godkänt årsredovisningen för 2025. Det är ännu en årsredovisning under vårt ledarskap som tydligt visar att Sigtuna kommun numera har en stark och stabil ekonomi.

valet2026

Vägar i dåligt skick bromsar Sigtuna

Insändare Trasiga vägar riskerar att hålla tillbaka både jobb och investeringar i Stockholms län. Nästan var tredje statlig väg i länet är i dag i dåligt eller mycket dåligt skick.

Bra Askerson! Men glöm inte Ayla.

Insändare Det är positivt och ansvarsfullt att Mattias Askerson (M) har önskat om ett träff med migrationsminister Johan Forsell för att diskutera migrationspolitiken och hur de påverkar kommunen. Att frågan lyfts till den nivån är viktigt och visar att det finns en vilja att ta ansvar och föra dialog.

valet2026

repliken: Socialdemokraterna vänder kappan efter ideologin

Insändare Socialdemokraternas (S) agerande i samhällsbyggandsutskottet ger fler frågor än svar. Ena stunden beskyller de oss för att inte vara tillräckligt snabba med att skapa nya särskilda boendeplatser i kommunen. Nästa stund försöker de rösta ned ett förslag som syftar till att möjliggöra just ett sådant boende. Deras agerande är både inkonsekvent och allvarligt.

valet2026

Stärk Sigtuna kommuns beredskap

Insändare Krig, konflikter, ökande klimatrisker och naturolyckor skadar i allt större utsträckning skördar, försörjningsförmåga, företag, infrastruktur och ekonomi.

valet2026

repliken: M och KD är sena på bollen

Insändare Mattias Askersson (M), Erik Sedig (KD) och Josefin Brodd (M) ägnar i en insändare i märsta.nu den 25 mars kring särskilda boenden för äldre (SÄBO) en stor del av utrymmet till att ha synpunkter på en reservation från (S) i samhällsbyggnadsutskottet. M, KD och SD har känt till problemet med brist på platser på SÄBO för äldre men har inte agerat.

valet2026

Ett jämställt totalförsvar gör Sigtuna kommun starkare

Insändare Frihet, demokrati och fred är inte längre självklarheter. I en tid av ökade säkerhetshot behöver Sverige och Sigtuna kommun rusta sitt totalförsvar, men det räcker inte att bara rusta upp – vi måste rusta rätt. Ett jämställt samhälle är ett bättre rustat samhälle. När hela befolkningens kompetens i Sigtuna tas tillvara ökar vår motståndskraft, både i kris, i krig och i vardagen.

valet2026

Minst 20 miljoner till vinster i välfärden 2025

Insändare Vinster i välfärden är ett ämne som kontinuerligt står i fokus i samhällsdebatten. I regel är debatten principiell. Sällan ser man siffror gällande en enskild kommun. Men om man tittar närmare på Sigtuna kommun, hur ser det ut här?

Kortare arbetstid kostar Stockholmsregionen 167 miljarder om året

Insändare Förslaget om generell arbetstidsförkortning med bibehållen lön låter kanske lockande. Färre timmar på jobbet, mer tid för familj och fritid. Men verkligheten är att en sådan reform skulle få ett högt pris i form av minskad produktion, lägre välstånd och ett hårt slag mot både företag och välfärd.

repliken: Moderaterna har bidragit till bostadsproblem

Insändare Inför valet försöker Moderaterna i Sigtuna måla upp en bild av att oppositionens bostadspolitik skulle vara både dyr och orättvis. Den bilden är djupt missvisande. I själva verket är det dagens moderata politik som har bidragit till de problem många invånare upplever på bostadsmarknaden.

valet2026

Sigtuna behöver moderat bostadspolitik

Insändare I september är det val. Det är viktigt att den moderatledda kommunledningen i Sigtuna får fortsatt förtroende och kan bedriva sin ansvarsfulla och rättvisa bostadspolitik även de kommande åren. Alternativet skulle vara både dyrt och orättvist.

Stoppa hyreshöjningarna

Insändare I Sigtuna kommun bor tusentals människor i hyresrätter: barnfamiljer, unga som försöker flytta hemifrån, ensamstående och äldre med små pensioner. För dem är bostaden inte en investering det är en nödvändighet. Ändå fortsätter hyrorna i SigtunaHem att stiga år efter år.