Foto: Delta Airlines

Delta lanserar till Arlanda

Nyligen meddelade United att man lanserar trafik till Arlanda, nu är de klart med ännu ett amerikansk flygbolag som flyger New York-Arlanda.

Från 1 juni flyger Delta New York-Arlanda med en daglig rutt som landar på Arlanda 9.30 och vänder sen tillbaka till USA 11.30. Det aktuella planet har 216 stolar i tre kabinklasser.
– Vi är fokuserade på att återkomma med destinationer som vi vet att våra resenärer älskar. Den som planerar en semester i Europa kommer att upptäcka fler rutter, stolar och destinationer. Det inkluderar en daglig tur till Stockholm från New York JFK med start 1 juni med en Boeing 767-300, skriver Delta i ett pressmeddelande.

 

Arlanda rankas som Europas punktligaste storflygplats

Näringsliv Swedavia redovisar ett fortsatt positivt resultat för årets tredje kvartal, med ökad nettoomsättning och förbättrat rörelseresultat. Bolaget uppger att efterfrågan på flygresor ökade både inrikes och utrikes, samtidigt som de kommersiella intäkterna steg.

Quality Hotel Arlanda XPO prisas för fjärde året i rad

Näringsliv Quality Hotel Arlanda XPO fortsätter att imponera i hotellbranschen. För fjärde året i rad har hotellet utsetts till Sweden’s Leading Conference Hotel av World Travel Awards, ett pris som hyllar framstående insatser inom turism och gästupplevelser världen över.

Terminal 5 blev Catwalk – Firade modevecka

Näringsliv Runt om i världen pågick modeveckor och så även på Sveriges största flygplats, Arlanda. Under fredagen förvandlades Terminal 5 till en stor catwalk för en dag när butikerna på flygplatsens nya Marknadsplats visade upp höstens mode för förbipasserande resenärer.