Foto: MMS-Bild

Därför kan kommuninvånare inte stå gratis

En fråga som märsta.nu-läsarna diskuterat i sociala medier är varför man inte kan ge kommuninvånare särskild rätt att stå gratis på pendlarparkeringen.

Efter att märsta.nu publicerat nyheten om att pendlarparkeringsavgifterna införs första mars fick kommunledningen och Mats Weibull kritik. En synpunkt var att man som kommuninvånare borde få parkera gratis eftersom ”andra” är problemet. Att låta kommuninvånare parkera gratis är dock ett förslag som Mats Weibull (M), ordförande i Bygg- och trafiknämnden, hanterat i förvaltningen.
– Tanken att ge enbart kommuninvånare tillträde till våra pendlarparkeringar är prövat som idé, men håller inte juridiskt. På ”allmän platsmark” har alla medborgare, oavsett var de är folkbokförda, samma rättigheter – parkera gratis eller till samma avgift. En kommun kan naturligtvis inte försöka införa regler som strider mot lagen, säger Mats Weibull (M), ordförande i bygg- och trafiknämnden.”

Kort sagt, det går inte att låta kommuninvånare stå gratis och samtidigt neka andra människor som inte är folkbokförda i kommunen. På allmän platsmark går det heller inte att utfärda p-biljett baserat på om man har SL-kort eller inte utan Mats Weibull poängterar att man inte kan göra undantag eller utfärda särskilda tillstånd utan att göra ändring i detaljplanen till exemplevis kvartersmark. Något som kan kosta kommunen mycket och ta lång tid.

Billigare SL-resor för studenter i Sigtuna kommun

Politik Studenter i Märsta, Sigtuna och Rosersberg får billigare resor när SL lanserar en ny terminsbiljett hösten 2026. Den nya biljetten innebär att kostnaden per månad sänks från 650 till 400 kronor, en minskning med nästan 40 procent.

Märsta station rustas upp – del av nationell plan

Politik Trafikverket föreslår att Märsta station byggs om till ett modernt resecentrum inom ramen för den nationella transportplanen för 2026–2037. Satsningen innebär en upprustning av en av Sigtuna kommuns viktigaste knutpunkter för kollektivtrafiken.

Majoriteten av resenärer anser att det är fel att åka utan biljett

Nyheter En ny rapport från Kollektivtrafikbarometern visar att 93 procent av resenärerna tycker att det är fel att resa utan giltig biljett i kollektivtrafiken, inklusive SL. Trots det finns grupper som ibland väljer att inte betala, framför allt yngre personer, män, studenter och personer som reser dagligen i storstadsområden.