Cyklister runt om i kommunen på söndag 13/5 då SMACK-Rundan gårFoto: SMACK

Dags för SMACK-Rundan på söndag

Nu på söndag är det dags för SMACK-Rundan som går i kommunen: - Vi har som tidigare år olika distanser att välja på allt från 40km till 120km, berättar Stefan Lagerqvist på SMACK.

SMACK arrangerar årliga SMACK-Rundan som är öppen både för cyklister klubb och andra som cyklar privat. Det finns en långrunda på 120 km, mellanrunda på 70 och kortrundan på 40. Räkna med fullt med cyklister runt om i kommunen.

Start och mål sker vid Pinbackshallens parkering. Första start är klockan 9 på morgonen. Anmälningen stängde 6:e maj men man kan efteranmäla dock mot en förhöjd avgift samt anmäla sig direkt på plats. Det gäller dock att komma i tid så man hinner hämta ut sin nummerlapp.

Det långa loppet går österut från Märsta upp mot Johannesberg, därefter västerut mot Krusenberg, Granby och slutligen in mot mål i Märsta. Mellanrundan till Johannesberg och via Odensla till Märsta. Korta rundan går från Märsta till Pilsbo, via Bärmö och sedan in mot Märsta. Det finns även en 20 km-runda som går från Märsta runt Husby och Odensala.

Brons för SMGK på Rikstvåan

notiser Sigtuna Märsta Gymnastikklubbs Svart2-trupp tog hem en bronsmedalj i Rikstvåan, öppen klass, vid en tävling i Gävle. I klassen deltog totalt 12 lag.

bildextra

Så blir nya handbollsarenan

Handboll Planerna på en ny arena vid Vikingafältet tar ett steg framåt. Kommunstyrelsens samhällsbyggnadsutskott gav klartecken till ärendet den 31 mars.

Mårtensson blir assisterande sportchef i Örebro Hockey

Ishockey Örebro Hockey förstärker sin sportsliga ledning och välkomnar Tony Mårtensson som ny assisterande sportchef. Mårtensson, ursprungligen från Märsta och boende i Sigtuna, har de senaste åren arbetat i Linköpings organisation som sportchef.

Kim Taekwondo med starka prestationer på Slovenia Open

kampsport I helgen deltog Kim Taekwondo i Slovenia Open G2 i Ljubljana med landslagsaktuella Izabella Källstrand och Nazaah Waliullah, samt Tea Karlberg som debuterade i ny viktklass. Tävlingen är G2-klassad, vilket innebär att det delas ut dubbla rankingpoäng jämfört med G1.

EXTRA

Anthony Nyberg matchhjälte för Karlskoga

Ishockey Märstasonen Anthony Nyberg fick en oväntad chans i Hockeyallsvenskan – och tog den. När han vaktade målet mot Modo på söndagen svarade han för 17 räddningar på 18 skott och hyllades efteråt som matchhjälte.

Jesper Wahlberg kan bli Årets cyklist

Cykel Jesper Wahlberg från Märsta BMX är en av de 13 nominerade till utmärkelsen Årets cyklist 2025. Nu öppnar omröstningen där allmänheten kan vara med och påverka vilka som prisas.