Kyrkovalet sker i höst och kommuninvånare kan rösta dels till fyra olika kyrkofullmäktigen.
Kommuninvånare, beroende på var de bor, kan rösta dels till kyrkofullmäktige för Sigtuna församling, Husby-Ärlinghundra församling, Norrsunda församling, Vålsta församling och Skepptuna församling. Medlemmar i Svenska kyrkan kan rösta och det finns ett antal lokala partier som medverkar i valet till Kyrkofullmäktige.
Dessutom röstar man till Kyrkomötet och stiftsfullmäktige. Samtliga kandidater offentliggjordes under måndagen. Valdagen är 19:e september men man kan förtidsrösta från 6:e september. Kyrkovalet handlar om vad Svenska kyrkan ska vara och göra. Exempelvis hur gudstjänstlivet ska se ut, om barnverksamhet eller hur hög kyrkoavgiften ska vara. Fem miljoner uppges vara röstberättigade i hela riket.
Politik Liberalerna i Sigtuna kommun har fortsatt stöd för partiledningen och partiledare Simona Mohamsson efter den nya linjen gentemot Sverigedemokraterna som presenterades förra veckan.
Notiser En 35-årig bilist från Märsta får böter efter att polisen filmat honom köra länge i mittenfilen på E4 norr om Stockholm, utan att väja till höger. Tingsrätten konstaterar att föraren bröt mot trafikregler som få känner till, enligt experter.
Notiser Rosersbergs skytteförening i Tallmilan står inför en oviss framtid efter att Fortifikationsverket sagt upp arrendeavtalet för skytteanläggningen. Beskedet gäller från och med nu fram till den 31 oktober 2029, och föreningen har ännu inte fått någon konkret förklaring till beslutet.
Politik Kommunfullmäktige väntas fatta beslut om att tillåta ombildning av hyresrätter i Pilsbo. Förslaget innebär att 64 lägenheter och två lokaler kan omvandlas till bostadsrätter.
Notiser SMHI varnar för risk för gräsbrand i Sigtuna kommun och övriga Svealand under fredagen. Risken är stor eller lokalt mycket stor i de snöfria områdena mellan klockan 11.00 och 16.00.
Notiser I Sigtuna kommun finns 269 skyddsrum med totalt omkring 37 100 platser, vilket motsvarar cirka 70 procent av kommunens invånare. Nu ska fler skyddade utrymmen identifieras i källare, garage och vägtunnlar, rapporterar Newsworthy.
Nyheter Antalet personer som försörjs av arbetslöshetsersättning ökar i Sigtuna kommun, samtidigt som färre får sjukpenning. Det visar ny statistik från Statistiska centralbyrån.
Politik Kommunledningen har lagt ett förslag om att bygga en ny idrotts- och evenemangsarena på Midgårdsfältetet. Beslut fattas på kommunstyrelsen i mitten av april: - Sigtuna kommun ska skapa goda förutsättningar som möjliggör en meningsfull fritid för invånarna och tack vare den starka ekonomi som vi skapat kan vi nu göra det här, säger Mattias Askerson (M), kommunstyrelsens ordförande, till märsta.nu