Under veckan har över 3000 covid-19 fall konstaterats i regionen.
Mellan 11-13 maj har 3078 stockholmare konstaterats smittade med covid-19. 334 vistas på sjukhus vilket är 52 färre än tidigare i veckan. 22 avlidna har rapporterats sedan 11:e maj.
Region Stockholm konstaterar att man ser en tydlig nedgång i sjukvårdsbehovet bland patienter med covid-19. – Dessvärre har vi fortfarande 75 patienter med covid-19 i behov av intensivvård vilket är fortfarande ett oroande högt antal patienter. Det gör att situationen totalt vid länets akutsjukhus fortfarande är mycket ansträngd. Inte minst med tanke på att viss tidigare uppskjuten vård nu måste återupptas, vilket kräver tillgång till intensivvårdsplatser. Jag hoppas att länets invånare fortsätter att följa råd och rekommendationer så att kurvan inte vänder uppåt igen, säger tillförordnad hälso- och sjukvårdsdirektör Johan Bratt.
Nyheter Chansen till snö på julafton har minskat tydligt i Sigtuna och resten av Mälardalen. Under de senaste decennierna har gröna jular blivit allt vanligare.
Nyheter Kriminalvården förbereder undervisning för barn och unga på anstalt. Förslagen är aktuella även lokalt, eftersom Storboda i Rosersberg omfattas av en ny skola.
Nyheter När jullovet startar den 19 december ordnar Sigtuna kommun ett brett utbud av gratis aktiviteter för barn och unga i Märsta, Sigtuna, Valsta och Rosersberg. Programmet pågår fram till att skolan börjar igen den 8 januari och innehåller allt från kultur och pyssel till sport och fritidsverksamhet.
Nyheter En polisanställd i Sigtuna kommun åtalas misstänkt för grovt bedrägeri efter att ha sjukanmält sig i samband med semester vid flera tillfällen.
Nyheter Vanadis Energy planerar att bygga vad de kallar världens första gigafabrik för vanadin solid‑state‑batterier norr om Stockholm, med etablering i Rosersberg.
Nyheter Inför julhelgen väntas trafiken öka kraftigt. På E4 förbi Märsta och Rosersberg finns risk för köbildning när många reser till och från Stockholm.