Foto: Wings

Befarat coronadrabbat Wings föll mot Enköping

Wings åkte till Enköping med sex isolerade spelare för misstänkt covid-19 och det blev klart nederlag.

Enköping vann klart mot Wings som hade sex spelare hemma med befarad covid-19. De hade ännu inte fått svar på sina tester, under uppvärmningen drabbades en spelare av skada och ytterligare en spelare fick kliva av under match. Inför matchen hade Wings försökt ändra speldatum men det fanns ingen regel som kunde ge dem rätt eftersom man ännu inte fått fallen bekräftade. Vid bekräftade fall så kan man flytta enligt lagledare Peter Mattsson. Man vädjade även till Enköping om en flytt av match men fick inte gehör.

Så matchen spelades som planerat och det var 3-0 redan eter första pausen. I andra var Wings piggare och reducerade till 3-1 men i tredje var det Wings som gjorde två mål till och vann med 5-1.
– All heder till laget som spelade, sa Mattsson.

Brons för SMGK på Rikstvåan

notiser Sigtuna Märsta Gymnastikklubbs Svart2-trupp tog hem en bronsmedalj i Rikstvåan, öppen klass, vid en tävling i Gävle. I klassen deltog totalt 12 lag.

bildextra

Så blir nya handbollsarenan

Handboll Planerna på en ny arena vid Vikingafältet tar ett steg framåt. Kommunstyrelsens samhällsbyggnadsutskott gav klartecken till ärendet den 31 mars.

Mårtensson blir assisterande sportchef i Örebro Hockey

Ishockey Örebro Hockey förstärker sin sportsliga ledning och välkomnar Tony Mårtensson som ny assisterande sportchef. Mårtensson, ursprungligen från Märsta och boende i Sigtuna, har de senaste åren arbetat i Linköpings organisation som sportchef.

Kim Taekwondo med starka prestationer på Slovenia Open

kampsport I helgen deltog Kim Taekwondo i Slovenia Open G2 i Ljubljana med landslagsaktuella Izabella Källstrand och Nazaah Waliullah, samt Tea Karlberg som debuterade i ny viktklass. Tävlingen är G2-klassad, vilket innebär att det delas ut dubbla rankingpoäng jämfört med G1.