Informationschefen Niklas Carlsson berättar om nya etableringen i Märsta CentrumFoto: Pressbild/Claes Ohlson
Clas Ohlson till Märsta Centrum
Clas Ohlson kommer att etablera en butik i Märsta Centrum som öppnar i slutet av april: - Detta är vår andra Compact Store i Sverige. Den första öppnade vi i Hornstull under hösten 2016, säger Niklas Carlsson, informationschef på Clas Ohlson.
I slutet av april kommer Clas Ohlson att starta upp i Märsta Centrum, det blir en mindre butik, så kallad Compact store, den andra av sitt slag i landet. Den första öppnade i Hornstull hösten 2016. Butiken kommer att ligga i södra delen av centrumet nära busshållplatsen.
Compct Store är en butik i nytt format som erbjuder produkter på en mindre yta än vad kunder är vana vid. Produkter som inte får plats kan beställas i butiken dock. Compact Store testas nu på flera orter i landet och Märsta samt Hornstull är alltså först ut. Även en liknande butik har öppnats upp i Norge. – Vi ser att det är ett format som kompletterar vårt befintliga butiksnät på ett bra sätt samtidigt som det mindre formatet öppnar upp nya lägen för oss. I Märsta kommer butiksöppningen att innebära cirka 7-8 arbetstillfällen, säger Niklas Carlsson, informationschef på Clas Ohlson.
Partner När vintern tar grepp om Sverige förbjuder flera kommuner dubbdäck på utpekade innerstadsgator. För dig som pendlar mellan förort och city är nyckeln att förstå hur lokala gator med dubbdäcksförbud samspelar med nationella vinterdäckregler - så att du håller dig laglig hela vägen.
Näringsliv Resandet till och från Arlanda fortsätter att öka. Under oktober reste drygt två miljoner passagerare via flygplatsen, en ökning med nio procent jämfört med samma månad i fjol.
Näringsliv I den tidigare McDonalds-fastigheten kommer Pontus Frithiof öppna upp en ny krog. Krogen är en del av satsningen på en av Sveriges största laddstationer.
Näringsliv Stjärnkocken och entreprenören Pontus Frithiof etablerar sitt nya restaurang- och cafékoncept i Arlandastad. Satsningen sker i samarbete med Arlandastad Group och planeras att öppna under första kvartalet 2026.
Näringsliv Swedavia redovisar ett fortsatt positivt resultat för årets tredje kvartal, med ökad nettoomsättning och förbättrat rörelseresultat. Bolaget uppger att efterfrågan på flygresor ökade både inrikes och utrikes, samtidigt som de kommersiella intäkterna steg.
Näringsliv Quality Hotel Arlanda XPO fortsätter att imponera i hotellbranschen. För fjärde året i rad har hotellet utsetts till Sweden’s Leading Conference Hotel av World Travel Awards, ett pris som hyllar framstående insatser inom turism och gästupplevelser världen över.
Näringsliv Runt om i världen pågick modeveckor och så även på Sveriges största flygplats, Arlanda. Under fredagen förvandlades Terminal 5 till en stor catwalk för en dag när butikerna på flygplatsens nya Marknadsplats visade upp höstens mode för förbipasserande resenärer.
Näringsliv Sushi Yama invigde sin restaurang i Sky City under veckan: - Det känns otroligt roligt att äntligen öppna på Arlanda, säger Kent Dahlqvist, Regional Manager Norr på Sushi Yama.
Näringsliv Från och med den 28 oktober kan resenärer från Stockholm stiga av bussen vid Terminal 5 på Stockholm Arlanda Airport. I början av 2026 planeras även påstigande vid samma terminal.
Partner Digital marknadsföring har på bara några år gått från att vara ett komplement till traditionella medier till att bli en central del av nästan alla företags strategi.
Näringsliv Simon Cardenas, 22 år, från Hotell Kristina har korats till Europas bästa konferenskock i juniorklassen. Titeln togs under Europafinalen i matlagningstävlingen Copper Skillet som hölls i Högbo utanför Gävle.
Näringsliv Ett nytt inflygningskoncept införs på Arlanda som ska möjliggöra fler så kallade kurvade inflygningar som bland annat SAS och Norwegian redan gör.
Näringsliv Air France genomförde på onsdagen den mest nordliga flygningen i årets upplaga av The Aviation Challenge (TAC), som arrangeras av flygalliansen SkyTeam.
Näringsliv Stavhopparen och världsrekordinnehavaren Armand ”Mondo” Duplantis har fått sin plats på Arlandas välkända porträttvägg ”Welcome to my hometown”. Under tisdagen avtäcktes hans porträtt i bagagehallen i Terminal 5.
Näringsliv Sverige har haft den svagaste utvecklingen i hela EU när det gäller flygtillgänglighet sedan pandemin, enligt en sammanställning från Stockholms Handelskammare.