Pierre Cengiz-Edstrand som varit politisk vilde en tid avgår från samtliga uppdragFoto: Insändarbild/Miljöpartiet

Cengiz-Edstrand avgår

Under morgonen meddelades det att från Miljöpartiet att polisanmälan mot Pierre Cengiz-Edstrand dras tillbaka. I samband med kvällens fullmäktige lämnade kommunalrådet in sin avsägelse: - Just nu känner jag inte för att fortsätta med tanke på allt som varit, säger Pierre till märsta.nu

Pierre Cengiz-Edstrand lämnar in sin avsägelse för alla sina politiska uppdrag i samband med kvällens kommunfullmäktige. 2016 var ett jobbigt år för kommunalrådet som dödshotades, uteslöts och anklagades för förskingring. Trots att Miljöpartiet valt att dra tillbaka anklagelserna mot honom så väljer han ändå att avgå.
– Med tanke på allt som varit så känner jag just nu inte för att fortsätta, jag måste tänka på hälsan och min familj, säger Pierre till märsta.nu

Pierre Cengiz-Edstrand som under en tid haft hjärtproblem utesluter dock inte en comeback i politiken i framtiden, det kommer dock inte att ske i Miljöpartiet försäkrar han.
– Det är möjligt att jag kommer tillbaka i ett annat parti, jag har ett stort politiskt intresse och ett samhällsengagemang, jag vill vara med och göra skillnad i samhället, fortsätter Pierre.

Yasmine Edstrand avser också lämna in sin avsägelse i samband med fullmäktige. Miljöpartiet behöver därmed fylla ut med två nya ledamöter och ersättare. Sedan tidigare är Karolina Windefalk ledamot i fullmäktige och ordförande i Miljöpartiet i Sigtuna kommun. Länsstyrelsen kommer nu att få göra en ny räkning för att ta fram ordinarie ledamöter och ersättare.

Beredskapsdag i Märsta centrum nästa lördag

Nyheter Nästa lördag är det dags för Trygghets- och beredskapsdagen i Märsta centrum. Temat i år är ”Du är en del av Sveriges totalförsvar” – och det blir en dag fylld med aktiviteter för hela familjen.

SL tar över busstrafiken i Sigtuna kommun

Politik Från sommaren 2029 tar SL över busstrafiken i Sigtuna och Upplands Väsby. Det blir första gången sedan 1990-talet som kollektivtrafiken inte körs av ett privat bolag, rapporterar SVT Stockholm.

Dags att nominera till Arkitekturpriset

Nyheter Nu kan invånare, företag och föreningar lämna in förslag till årets arkitekturpris i Sigtuna kommun. Priset delas ut för att uppmärksamma byggnader och platser som bidrar till en god livsmiljö och stimulerar samtalet om arkitektur.

Ungdomsarbetslösheten stiger i kommunen

Nyheter Efter mer än ett års nedgång stiger nu arbetslösheten bland unga i Sigtuna kommun. Enligt Arbetsförmedlingens färska statistik ökar både ungdoms- och totalarbetslösheten i kommunen.

Fler barn drabbade av vräkning i Sigtuna kommun

Nyheter Under årets första halvår berördes sex barn av vräkningar i Sigtuna kommun. Fyra ärenden registrerades hos Kronofogden, där sex barn var folkbokförda på de aktuella adresserna. Ytterligare två barn, som inte var skrivna där, påverkades också.

Fågeltornet vid Fysingen renoveras

Notiser Renoveringsarbetet av fågeltornet vid Fysingen har påbörjats. Tornets bottenplatta ska åtgärdas och efter avslutat arbete blir tornet åter tillgängligt för fågelskådning.