Carola i samband med förra årets spelning i Stenladan
Carolas julshow hyllas
Carolas julshow som hade premiär i helgen hyllas av Aftonbladets krönikör Håkan Steen: - Det blir väldigt mycket jul, och väldigt mycket Carola, skriver han.
Carolas julshow har just haft premiär och går fram till 15:e december. Årets version beskrivs av Aftonbladets renommerade krönikör som en påkostad julkonsert.
Det är i sedvanlig ordning aningen kylen i ladan trots att strax över 900 i publiken trängt in sig i ladan. – Det är jul på Carola-vis, där gospel får ta massor av plats, men i lite lyxigare version än flera av hennes tidigare julkonserter, skriver Håkan Steen i sin recension efter spelningen i ladan på fredagen.
Klicka här för att läsa hela recensionen av Carolas Julshow i Steninge slottsby.
Nöjesnyheter I juni arrangeras en motorträff i Steninge slottsby, initiativtagare är Magnus "Bingo" Granhagen tillsammans med Thomas Hulldin på Steninge Bruk.
Kulturnyheter Sigtuna Dansskola kommer i år för tredje året i rad att arrangera ett dansläger: - Under 6 dagar dansar vi och utforskar olika sätt att förhålla oss till musik och varandra, berättar Helena Gunnarsson på Sigtuna Dansskola.
Märstafolket Therese mamma mördades i det så kallade Nyårsmordet 2020 i Sundsvall och hela hennes värld vändes upp och ner. Nu vill hon hjälpa andra som mist en förälder.
Kultur & Nöje Brobygget etableras även i Valsta torg: - Det är väldigt roligt att Brobygget – Sportis har kunnat dra igång under våren och det ska ha fungerat väldigt bra hittills med många deltagande barn vid varje tillfälle, säger Lars Björling (SfS), ordförande i Kultur- och fritidsnämnden.
Nöjesnyheter Filip Pettersson som vann Sigtuna kommuns funkisfestival kommer att representera Sigtuna i den nationella finalen: - Jag är inte nervös. Det ska bara bli superkul att vara med. Jag har en vinnarskalle och kommer köra all in, säger Filip i ett uttalande.
Nöjesnyheter Märstabon Emma Helgesson släpper sin första låt på Spotify: - Jag har alltid brunnit för musiken som varit en stor del i mitt liv, säger Emma till märsta.nu
Nöjesnyheter Krogen Anders och Jag i Märsta Centrum kommer att inleda samarbetsavtal med Redlocker om gratis mensskydd: - Vi har haft automaten i ett par månader nu, och efter en kortare inkörningsperiod, så fungerar den som vi tänkte oss. Detta är ett av flera exempel på hur man konkret kan arbeta med jämställdhetsfrågor i vardagen, säger delägare Christian Cederferm.
Nöjesnyheter Guldstatyn över Olov Holst var ett aprilskämt som ni säkert anade, märsta.nu har en tradition att skämta vid 1:a april vilket varit uppskattat bland läsare.