Foto: Pressbild/Bonava

Byggstart för över 200 hyresrätter

Bonava startar bygget av strax över 200 hyresrätter i Siguna stadsängar.

Mästerbo Fastighets AB äger projektet av 212 hyresrätter i Sigtuna stadsängar. Bonava sålde marken tidigare i år. Eftersom bygglovet vunnit laga kraft kan processen starta enligt plan. Det första kvartalet 2022 väntar lägenheterna stå klara för uthyrning.
– Det är glädjande att vi nu kan påbörja produktionen av Svanenmärkta hyresrätter i Sigtuna Stadsängar, där vi är med och skapar hem i olika upplåtelseformer. Hyresrätter utgör en viktig del i vår strategi och vision om att skapa levande områden där människor trivs, säger Fredrik Hemborg, affärsenhetschef, Bonava Sverige.

Error, group does not exist! Check your syntax! (ID: 26576)
jullov

Många gratis jullovsaktiviteter för barn och unga

Ung & Student När jullovet startar den 19 december ordnar Sigtuna kommun ett brett utbud av gratis aktiviteter för barn och unga i Märsta, Sigtuna, Valsta och Rosersberg. Programmet pågår fram till att skolan börjar igen den 8 januari och innehåller allt från kultur och pyssel till sport och fritidsverksamhet.

valet2026

Bergqvist fortsatt etta på Liberalernas lista

Politik Pernilla Bergqvist toppar återigen Liberalernas lista inför valet 2026 - Vi går till val med en stark och bred lista — en kombination av lång politisk erfarenhet och ny energi. Det är med ödmjukhet och stolthet som jag tar ansvar att leda Liberalerna mot 2026, säger Pernilla Bergqvist.