Foto: Insändarbild

Buss körde av Måbyleden

Måbyleden har stängts av till och från Märsta station på grund av att en buss kört av vägen.

En buss körde av Måbyleden vid 13.30-tiden på måndagen. Med anledning av avåkningen har bärgare kallats in och man måste stänga av vägen till och från Östra Bangatan. Trafikverket beräknar att avstängningen pågår till klockan 18. Det är oklart om någon skadats i samband med att bussen åkte av vägen.

valet2026

Munkholmen och Valsta sticker ut i partiernas väljarstöd

Politik Inför höstens kommunval i Sigtuna har Newsworthy gått igenom hur stödet för partierna varierar mellan olika delar av kommunen. Bilden är tydlig: vissa områden är starka fästen för respektive parti, medan andra i princip är svaga zoner.

valet2026

(S) efterlyser samling för polisstation

Politik Socialdemokraterna i Sigtuna vill att kommunen ska bli ett eget lokalpolisområde. I en motion till kommunfullmäktige lyfter partiet behovet av ökad polisiär närvaro och ett närmare samarbete mellan polis och kommun.