Sigtuna kommuns förre kommunstyrelseordförande Lars Bryntesson (S) kandiderar till att bli nytt regionråd i Region Stockholm.
Socialdemokraterna ska välja ny gruppledare och regionråd i Region Stockholm. Lars Bryntesson som var Kommunstyrelsens ordförande i Sigtuna under några år är en av kandidaterna. – Jag kandiderar till uppdraget för att på allvar kunna förverkliga våra idéer och möta de utmaningar vi står inför. Jag vill medverka till en modern politik med budskap som ger hopp och framtidstro. För vi behöver ge människor i vår region något nytt att längta till, skriver Bryntesson på Facebook.
De tre senaste åren har Bryntesson arbetat på Finansdepartementet som statsråd med uppdrag att samordna det nationella genomförandet av Agenda 2030. Han sitter även i landstingsfullmäktige med ledande uppdrag. Bryntesson och Socialdemokraterna har siktet inställt på ett maktövertagande i valet 2022.
Notiser Fem personer döms för grov narkotikasmuggling efter att ett paket med möbler visat sig innehålla stora mängder cannabis. Försändelsen stoppades på Arlanda i oktober.
Politik Oppositionsregionrådet Kristoffer Tamsons (M) i Region Stockholm lämnar politiken i samband med höstens val. Det skriver han i ett inlägg på Facebook.
Nyheter Rosersberg blir en av de första platserna i landet där särskilda avdelningar för barn och unga inom Kriminalvården ska startas. Planen är att verksamheten ska vara i drift från den 1 juli 2026.