Efter flera incidenter på Slottsvägen så stängdes korsningen ner.Foto: MMS-Bild/Arkiv

Bro över Slottsvägen kan byggas 2021

Arbetet med att bygga en bro över järnvägen vid Slottsvägen i Rosersberg går vidare och byggstart kan ske tidigast 2021.

Trafikverket stängde ner korsningen över järnvägen på Slottsvägen i Rosersberg vintern 2017 efter att man fått in rapporter om olyckor. märsta.nu rapporterade också flera incidenter, bland annat med fordon som fastnade innanför bommarna.

Planeringsarbetet med att öppna upp korsningen för trafik och gående pågår, Trafikverket skriver på sin hemsida att planläggningsprocessen är klar till 2021. Därefter krävs byggnation i minst två år. Sigtuna kommun kommer att vara delfinansiär. Bron planeras att ha två körfält och en gång- och cykelväg på ena sidan.

Barnmorskor i Märsta gör hembesök efter förlossning

Nyheter Nyblivna föräldrar i Märsta erbjuds nu hembesök av barnmorskor för att öka tryggheten och ge stöd efter förlossningen. Projektet, som startade som pilot i Rinkeby, har nu permanentats och sprids till flera mottagningar inom Region Stockholm.

valet2026

Lokala V-politiker på riksdagslistan

Politik Vänsterpartiet Märsta–Sigtuna får två representanter på partiets riksdagslista inför valet 2026. Leo Ahmed och Marta Aguirre har nominerats till listan som fastställdes vid en valkonferens i slutet av januari.