Efter flera incidenter på Slottsvägen så stängdes korsningen ner.Foto: MMS-Bild/Arkiv
Bro över Slottsvägen kan byggas 2021
Arbetet med att bygga en bro över järnvägen vid Slottsvägen i Rosersberg går vidare och byggstart kan ske tidigast 2021.
Trafikverket stängde ner korsningen över järnvägen på Slottsvägen i Rosersberg vintern 2017 efter att man fått in rapporter om olyckor. märsta.nu rapporterade också flera incidenter, bland annat med fordon som fastnade innanför bommarna.
Planeringsarbetet med att öppna upp korsningen för trafik och gående pågår, Trafikverket skriver på sin hemsida att planläggningsprocessen är klar till 2021. Därefter krävs byggnation i minst två år. Sigtuna kommun kommer att vara delfinansiär. Bron planeras att ha två körfält och en gång- och cykelväg på ena sidan.
Nyheter Hastigheten i Sigtuna stad kan sänkas från 50 till 40 km/h på flera gator. Frågan tas upp i kommunstyrelsens samhällsbyggnadsutskott den 31 mars.
Nyheter Sigtuna kommun nådde inte hela vägen fram när Sveriges Arkitekter delade ut priset Landmärket för årets bästa utemiljö. Projektet Hamnplan i Sigtuna var nominerat, men priset gick till Framnäs strandpark i Lidköping.
Nyheter Sigtuna kommun ökar arbetet med skyddsjakt för att minska problemen med vildsvin. Insatserna sker bland annat i området kring Eneby och längs väg 263, där skador och risker i trafiken pekas ut som särskilt stora.
Nyheter Företrädare för Liberalerna har varit på plats vid förvaret och mottagnings- och återvändandecentret i Arlandastad. Med under dagen fanns även riksdagsledamoten och migrationspolitiske talespersonen Patrik Karlson.