Från och med i torsdags så är det ok att elda om man behöver, detta sedan brandkår upphävt "Eldning avrådes".
Brandrisken var de senaste veckorna mycket stor i kommunen, Brandkåren Attunda gick ut med att avråda från eldning. Men under torsdagen har det fallit ca 9 mm regn i kommunen och resten av Attundsdisriktet. Det innebär att avrådan om eldning nu har upphävts. – Temperaturen har minskat och väderprognosen talar för lägre temperaturer och nederbörd. Vi har därför bedömt att vi inte längre behöver avråda från eldning. Tänk dock på att alltid vara försiktig om du grillar eller eldar utomhus och att det är du som tänder som ansvarar för att det släcks ordentligt, skriver Brandkåren Attunda på sin hemsida.
Notiser Antalet parkeringsanmärkningar i Sigtuna kommun ökade under 2025 jämfört med året innan. Totalt utfärdades 15 660 parkeringsböter under året, att jämföra med 15 357 under 2024.
Nyheter En 39-årig man från Märsta har dömts för försök till våld mot tjänsteman och våldsamt motstånd efter en händelse på Centralen i Stockholm i juni förra året.
Politik Humlegården föreslås utvecklas till en gemensam träffpunkt med bland annat bibliotek och kontaktcenter. Det framgår av en förstudie som nu har presenterats för kommunen.
Nyheter Tullverket stoppade ett omfattande smugglingsförsök på Arlanda efter att en leverans med solpaneler visat sig innehålla stora mängder narkotika.
Nyheter Skidsäsongen är i gång och flera större skidorter har höjt sina priser. För Sigtunabor kan dagskort variera mellan 30 och 390 kronor, beroende på anläggning.
Nyheter Under december genomfördes en jultävling där invånare kunde skicka in bidrag på återbrukade julklappar. Nu har juryn, med representanter från Sigtuna Vatten & Renhållning AB, utsett vinnarna.
Blåljus Ett dött lodjur påträffades under förmiddagen intill E4 norr om avfarten mot Arlanda. Eftersom ingen förare anmält olyckan upprättar polisen en anmälan om jaktbrott.
Nyheter Pendeltågstrafiken påverkas i helgen av omfattande banarbeten. Från natten mot lördag stoppas pendeltågen på delar av sträckan, vilket får konsekvenser för resenärer vid Märsta och Rosersberg station.