Brandkåren återkallar ”Eldning avrådes”

Från och med i torsdags så är det ok att elda om man behöver, detta sedan brandkår upphävt "Eldning avrådes".

Brandrisken var de senaste veckorna mycket stor i kommunen, Brandkåren Attunda gick ut med att avråda från eldning. Men under torsdagen har det fallit ca 9 mm regn i kommunen och resten av Attundsdisriktet. Det innebär att avrådan om eldning nu har upphävts.
– Temperaturen har minskat och väderprognosen talar för lägre temperaturer och nederbörd. Vi har därför bedömt att vi inte längre behöver avråda från eldning. Tänk dock på att alltid vara försiktig om du grillar eller eldar utomhus och att det är du som tänder som ansvarar för att det släcks ordentligt, skriver Brandkåren Attunda på sin hemsida.

Billigare SL-resor för studenter i Sigtuna kommun

Politik Studenter i Märsta, Sigtuna och Rosersberg får billigare resor när SL lanserar en ny terminsbiljett hösten 2026. Den nya biljetten innebär att kostnaden per månad sänks från 650 till 400 kronor, en minskning med nästan 40 procent.

Märsta station rustas upp – del av nationell plan

Politik Trafikverket föreslår att Märsta station byggs om till ett modernt resecentrum inom ramen för den nationella transportplanen för 2026–2037. Satsningen innebär en upprustning av en av Sigtuna kommuns viktigaste knutpunkter för kollektivtrafiken.

Majoriteten av resenärer anser att det är fel att åka utan biljett

Nyheter En ny rapport från Kollektivtrafikbarometern visar att 93 procent av resenärerna tycker att det är fel att resa utan giltig biljett i kollektivtrafiken, inklusive SL. Trots det finns grupper som ibland väljer att inte betala, framför allt yngre personer, män, studenter och personer som reser dagligen i storstadsområden.